Berat/ ‘Të dehur në timon, pa rrip sigurimi dhe duke përdorur celularin’, gjobiten 318 shoferë, 3 të tjerëve i pezullohet patenta

Policia Rrugore e Beratit ka kryer kontrolle të vazhdueshme me qëllim ndëshkimin e të gjithë shoferëve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor.

Si rezultat i kontrolleve, janë gjobitur 318 shoferë për shkelje të ndryshme si: tejkalim i shpejtësisë, për përdorimin e celularit gjatë drejtimit të mjetit, mos vendosjen e rripit të sigurimit etj.

Janë pezulluar 3 leje drejtimi, pasi shoferët u kapën duke drejtuar makinën nën efektin e alkoolit.

Bilanci

 • Janë proceduar penalisht në gjendje të lirë 5 shtetas që u kapën nga shërbimet e Policisë, drejtuar moto mjetet përkatëse, pa leje drejtimi.
 • 10 drejtues mjetesh janë proceduar administrativisht për tejkalim të normave të shpejtësisë. 
 • Janë proceduar administrativisht 13 drejtues mjetesh, për përdorim të aparatit celular gjatë drejtimit të mjetit. 
 • 23 drejtues mjetesh janë proceduar administrativisht për mos vendosjen e rripit të sigurimit.
 • Janë vendosur 45 masa administrative për parakalime të gabuara.
 • Janë pezulluar 3 leje drejtimi, për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.
 • Janë vendosur 12 masa administrative për drejtim të moto mjetit, pa kaskë mbrojtëse.
 • Gjithashtu janë vendosur 212 masa të tjera administrative, për shkelje të rregullave të ndryshme të qarkullimit rrugor.

Policia Rrugore e Beratit njofton se do të vijojë kontrollet në të gjitha akset rrugore urbane, interurbane dhe rurale, për të gjitha kategoritë e mjeteve, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore, njëkohësisht bën apel për respektimin e rregullave  të qarkullimit rrugor.          

S.C/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Çfarë ndodh pas shkarkimit të kreut të Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy?

Çfarë ndodh pas shkarkimit të kreut të Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy?