‘Berati nën yjë’ sjell për personat me aftësi ndryshe muzikë baroke (VIDEO)

Tingujt e muzikës Baroke, sollën një mbrëmje ndryshe për personat me aftësi të kufizuar dhe të moshuarit e qytetit të Beratit.

Me moton “Turizmi i aksesueshëm për të gjithë”, koncerti “Berati nën yje”, ka për qëllim ofrimin e mundësive të barabarta, integrimin më tej të personave me aftësi të ndryshe, por edhe promovimin e trashëgimisë kulturore.

Ky festival i muzikës së vjetër është zhvilluar në kalanë e qytetit të 1001 dritareve dhe iu dedikua kryesisht muzikës së vjetër, që u performua mrekullueshëm nga sopranoja Ulpiana Aliaj, pianisti Jusuf Beshiri, kitaristi Deniz Bizhga dhe violonçelisti Arben Skenderi.

Më herët koncerti i muzikës baroke është mbajtur edhe në disa qytete të tjera, duke u kthyer në një traditë dhe çdo vit e më shumë po tërheqin interesin e artdashësve dhe jo vetëm.

‘Koncerti jone u organizua nga instituti i kerkimeve urbane ne kuader te projektit turizem per te gjithe, ku ka per qellim per personat me aftesi ndryshe , personat e moshuar te arijne te mundesojne monumentet e kultures te perfshihen ne aktivitete sociale si te gjithe ne te tjeret . Per kete qellim ne kemi organizuar kete event dhe shume komponent te tjera te projektit mundesojne me guida te gjithe keta persona te kene akses aty ku me perpara nuk e kishin .Projekti kerkon disa nderhyrje ne kalane e Beratit nepermjet rampave apo sinjalistikave specifike qe keta persona ti arijne si gjithe ne te tjeret te kene mundesi pervec problematikave te shumta qe kane , te kene momente te dites dhe te mendojne dhe per gjera te tjera per argetimin dhe per kulturen. Infrastruktura aktuale le shume per te deshiruar ka shume probleme , shume pak pjese te Kalase jane te aksesueshme dhe eshte teper e veshtire qe ti shoqerosh keta persona . Por investimi qe do te kryhet nga bashkia e Beratit qe eshte nje nga partneret kryesor te projektit do te mundesoje qe cdo pjese e Kalase do te aksesohet nga keta persona me aftesi ndryshe’, tha Drini Nushi, drejtues i projektit ‘Turizëm for all’.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Barku i rrumbullakosur, Rihanna ngre dyshime të forta, a është ajo shtatzënë!?(FOTO)