Berisha akuza ndaj Kim: Ndërhyri në gjykatë kundër opozitës! Kongresi i SHBA dhe FBI të hetojnë veprimtarinë e saj në Shqipëri

Kreu i Rithemelimit, Sali Berisha ka bërë thirrje që Kongresi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe FBI, të hetojnë veprimtarinë e ambasadores amerikane, Yuri Kim në Shqipëri, duke e akuzuar këtë të fundit se ka ndërhyrë në gjykatë kundër opozitës, duke iu referuar vendimit të gjykatës së Apelit të Tiranës në 3 mars që ktheu për rigjykim çështjen e vulës së PD-së.

Berisha përsëriti sërish akuzat ndaj kryeministrit, Edi Rama duke thënë se ka korruptuar ambasadoren amerikane, njëjtë si ish agjentin e lartë të FBI-së, Charles McGonigal.

“Gonigalë të tjerë vazhdojnë betejën antikushtetuese antiligjore për të mbajtur me çdo kusht në pushtet Edi Ramën, njeriun që rekrutoi kryezbuluesin e SHBA-ve. Dhe kjo është McGonigalja me fustan guvernatorja Yuri Kim. Këtu nga Korça do t’i shtoj një pyetje. Ndërhyrja jote në gjykatë kundër opozitës që e pranoi edhe vetë, në cilin parim e bazon? Të ka porositur eprori yt? Kurrën e kurrës! Eprori yt është për shtetin ligjor, për pavarësinë e drejtësisë, për vendime të pavarura, por ty të ka porositur Edi Rama. Njësoj si ka korruptuar kundërzbuluesin e FBI-së, të ka korruptuar edhe ty"-tha Berisha

Mes të tjerash, ai tha se Kim duhet të kërkojë falje për praninë e saj në inagurimin e TEC-eve në Vlorë të cilët sipas tij pavarësisht se nuk po prodhojnë energji, u kushtojnë qytetarëve shqiptarë plotë 90 mijë euro qira ditore. 

Çfarë të shtyn ty zonjë? Kanë sjellë në Vlorë dy gjeneratorë gjigandë të përdorur për dekada në Bangladesh jashtë çdo standarti vijnë në gjirin e Vlorës ndërkohë se ne kemi përdorur energji më shumë se kurrë në historinë tonë. Kushtojnë 90 mijë dollarë qira për qytetarët shqiptarët dhe Yuri Kim i inaguron me praninë e saj. T’u kërkojë falje shqiptarëve për këto shushunja. Inspektori i DASH dhe Kongresi i SHBA-ve dhe FBI të hetojnë Yuri Kim sepse ajo e ka humbur reputacionin e SHBA-ve më shumë se kurrë ndonjëherë”- u shpreh ish kryeministri. 

Berisha mbrëmjen e sotme pati një takim me simpatizantë demokratë në Korçë të cilëve u prezantoi Ledina Alollin kandidaten për kryetare bashkie në zgjedhjet lokale të 14 majit. Ai u bëri thirrje të gjithë të pranishmëve që t'i konsiderojnë zgjedhjet lokale të 14 majit, si zgjedhjet më të rëndësishme në historinë e vendit.

B.V/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sifi: 12/03/2023 11:26

  Si ka mubdesi qe per 32 vjet ky person non grata sulmon USA dhe posacerusht te gjithe ambasadoret e saj ne Shqiperi( pervec Rajersonit qe kushte dhe tesen e PD) dhe USA wendron induferente.A nuk duhet te pergjigjet ky modter qe vjefh vret nga mengjesi deri ne darke.Pse kaq tolerante USA me jete njeri te shpifur?

  Përgjigju
 • Lado: 12/03/2023 08:31

  Rikthimi i ketij dhe disa te tjereve ne katunde per keto zgjedhje vendore per te patur prap pushtet eshte nje ogur i tmerrshem per popullin. Mendjen vetem te vjedhja dhe pushteti e kane. Per te ndertuar Shqiperine te bukur siç ka qene, duhet ne radhe te pare ta shkaterrojne dhe ta pastrojne nga mbeturinat e ketij dhe te shume te tjereve qe e mbushen per 30 vjet kete vend. Dhe nder pergjegjesit kryesor te ketij shkaterrimi eshte ne radhe te pare ky qe ishte i pari qe mori pushtetin post komunist dhe drejtoi si nje superkomunist per te pakten 5 vitetet e para. Thote te me sjelle prova Usa non graten. Prove me te madhe se shkaterrimi i vendit dhe mbushja me mbeturina nuk ka. Te ghithe te tjerat vojne pas ketyre.

  Përgjigju
 • Dardan: 12/03/2023 01:58

  Pa asnje diskutim, Sali Sheqere Vuk Berisha eshte mendja me djallezore qe ka nxjerre Ballkani Osman.

  Përgjigju
 • Meri: 12/03/2023 00:06

  Sali,mer ndonji palë Tespie,dhe lutu për ditët që të kan ngelur,mendo dhe për kurorat me lule.Sali,ti je e shkuara,nuk mund të jesh e ardhmja.

  Përgjigju
 • Lul beluli: 11/03/2023 22:01

  O maskara, spiun, qenef, flliqsire. Ti je te varesh ne litar per gjithe ato krime qe i ke bere ketij populli. Kur do vije ajo dite qe mos te te degjohet me ymri e zeri se shpetoje ajo parti e ky popull.

  Përgjigju
 • Lalka: 11/03/2023 21:12

  O Berish o tu mbyllte po je bere loqke bre! Bezhizhke pe tamami dhe ke perfunduar si ato mutrat e Korces qe derdhen ne Dunavec.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

"Fluturo lart, Kevin, si shqiponjat! Fluturo te Zoti!" Qindra persona i japin lamtumirën 19 vjeçarit shqiptar, humbi jetën në aksident