Besimtarët myslimanë në Bulqizë falin Fitër Bajramin, mytiu Strazimiri: Është dita kur mëritë dhe hatërmbetjet marrin fund (VIDEO)

Ashtu si në të gjithë vendin edhe në rrethin e Bulqizës pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit qindra besimtarë Mysliman, mëngjesin e sotëm kanë kryer ritin faljes së Fitër Bajramit.  Riti i faljes së Fiter Bajramit  u drejtua nga Myftiu i Bulqizës Sejdin Strazimiri.

Strzimiri tha në fjalën e tij se shkëputja e gjakut dhe meritë me njeri tjetrin na i kanë pakësuar të mirat materiale, dhe risku është me i vogël, ndaj është dita e besimit të brengave, dita e shpresave të reja, është dita e të kujtuarit për njeri-tjetrin, dita e një jete të re, e pendesës për gabimet, e projekteve dhe veprave të mira.

‘Dita kur mëritë, hatërmbetjet, xhelozia dhe smira marrin fund, ndaj sot duhet të bashkohemi dhe të forcojmë lidhjet familjare, sepse janë baza për ngritjen e një shteti.  Tre punë në këtë fe ku besimtari do të ketë shpërblim të pa hesap, falja ndaj njerëzve, sevapin, saberliu si dhe agjërimi, prandaj neve na takon ta vleresojmë në këte menyre”, u shpreh  Myftiu Sejdin Strazimiri.


Lajmi kryesor:

Sot Fitër Bajrami, me mijëra besimtarë myslimanë falen në Sheshin Skënderbej! E para ceremoni në shesh që prej nisjes së pandemisë COVID (VIDEO)


M.Q./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?×

Lajmi i fundit

John

Elbasan/ Aksident në Belsh, makina del nga rruga 2 persona shoqërohen në spital në gjendje të rëndë