"Bestytnitë" marrin jetën e 6 fëmijëve në Tanzani

Territori i Tanzanisë

Territori i Tanzanisë

Gjashtë fëmijë janë gjetur të vdekur pa dhëmbë e pa veshë në Tanzaninë jugperëndimore.

Disa nga të miturit e vrarë  të cilët u gjetën nga autoritetet i mungonin gjymtyrët. Polica lokale ka arrestuar një person të dyshuar ,i vili është një i afërm i ngushtë i njërës familje që ka humbur fëmijët.

Fëmijët janë grabitur gjatë natës  ku prindërit e tyre punonin në tregun e qytetit. Ngjarje të tilla janë raportuar edhe herë të tjera, dhjetë të mitur kanë humbur në Njombe që nga fillimi i dhjetorit vetëm katër janë gjetur të gjallë.

E gjithë ngjarja nuk ka të bëjë më trafikimin e organeve apo trafikimin njerzor.

"Kjo ka të bëjë me bestytnitë dhe shumë besojnë se do të marrin ndihmë nga magjia," u shpreh komisioneri i qarkut Njombe Ruth Msafiri. Disa praktikues të bestytënive dhe “magjistarë” në vend u thonë njerëzve se pjesët e trupi të njeriut janë shumë të rëndësishme dhe se ato mund të sjellin pasuri dhe f

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Vrau bashkëshortin me sqepar në Kurbin, gruaja dënohet me 14 vite burg