Birrë, verë dhe çokollata, njihuni me dietën që do t’ju mbajë të shëndetshëm gjithë kohës

Birrë, verë dhe çokollata, njihuni me dietën që do t’ju mbajë të shëndetshëm gjithë kohës

Foto ilustruese

Një studim i bërë së fundmi ka nxjerrë në pah efektet pozitive në trupin tonë të verës, birrës dhe çokollatave. Duke nisur që tani nuk do të jetë më  e nevojshem që të mbani një dietë strikte gjatë gjithë kohës, pasi vera, birra dhe çokollata luftojnë inflamacionet dhe ulin dukshëm rreziqet për probleme të parakoheshme me shëndetin me gati 20%.

Sigurisht që mnuk dueht të harorni të konsumoni edhe shumë fruta, perime, bukë pa maja, cereale që konsumohen në mëngjes, bulmet pa yndyrë, ullinj apo arra.

Kjo shpjegohet nga fakti që njejtë si frutat apo perimet edhe këto pije alkoolike, madje dhe cokollata e cila është cilësuar gjithnjë si e dëmshme, janë të pasura me anti oksidantë. Profesoresha e Universiteti të Shkencave Jetësore(ËULS) Joanna Kaluza thotë: “Buka me grurë, cerealet, perimet, ulliri apo frutat e thata janë plot me fibra të shëndetshme dhe acide të ngopura të cilat janë lufuteset kryesore të sëmundjeve inflamatore”.

E konsumimi i verërave apo birrës të cilat si përbërëse kryesore të prodhimit të tyre kanë elbin, ullirin apo fruta të ndryshme në varësi të llojit, nuk bën gjë tjetër vecse ndihmon në kauzën e shëndetit të mirë. Por mos abuzoni me verën, birrën apo çokollatat. Nuk këshillohet një gjë e tillë!

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi