Bisedë telefonike mes Biden, Scholz, Macron, Meloni dhe Sunak! Biden: Rusët të kthehen mbrapsht në vendin e tyre

Bisedë telefonike mes Biden, Scholz, Macron, Meloni dhe Sunak! Biden: Rusët të kthehen mbrapsht në vendin e tyre

Presidenti, Joe Biden, kancelari gjerman, Olaf Shcolz, presidenti francez, Emmanuel Macron, kryeministrja italiane, Giorgia Meloni dhe kryeministri britanik, Rishi Sunak kanë zhvilluar një bisedë të përbashkët telefonike ku kanë folur mbi mbështetjen ndaj Ukrainës.

Biden tha se Italia po dërgon artileri të rëndë në ndihmë të forcave Ukrainase ndërsa falënderoi të gjithë aleatët për mbështetjen e përbashkët ndaj ukrainasve.

Presidenti amerikan falënderoi kancelarin gjerman për dërgimin e tankeve në ndihmë të Ukrainës. Liderët ranë dakord që mbështetja për Ukrainën të vazhdojë për sa kohë të jetë e nevojshme. “Trupat ruse duhet të kthehen atje ku i takojnë, Rusisë”. Kështu u shpreh Biden pas bisedës telefonike me 5 liderët europianë.


Lajmi kryesor:

Tanke gjermane dhe amerikane në ndihmë të Ukrainës! Biden bisedë telefonike me liderët europianë! Zelensky kërkon raketa me rreze të gjatë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin