Bitcoin rënie drastike, çmimi u ul me mijëra dollarë brenda pak minutave

Foto ilustruese

Çmimi i Bitcoin ka pësuar një ulje mëngjesin e sotëm, me çmimin që ra me mijëra dollarë brenda pak minutave. Kriptomonedha ra nën 59,000 dollarë. Rënia e fundit e çmimit vjen më pak se një javë pasi Bitcoin arriti një nivel të ri historik prej afër 67,000 dollarësh.

Të dhënat e Blockchain sugjerojnë se rënia e çmimeve të sotme është nxitur pjesërisht nga investitorët afatgjatë që marrin disa fitime, gjë që zakonisht ndodh pasi Bitcoin arrin një nivel të ri. Çdo rënie e papritur e çmimit prej më shumë se disa për qind mund të shkaktojë shitje paniku nga investitorët e kriptomonedhave, megjithëse uljet e rënda zakonisht tërheqin gjithashtu blerës të rinj.

Rënia e parë e çmimit, që u shënua në fillim të këtij viti u pasua nga një rikthim rekord, ndërsa disa analistë të kriptomonedhave parashikojnë rritjen e çmimit të kriptomonedhës para fundit të vitit 2021. Edhe disa kriptovaluta të tjera kryesore si: Ethereum (ether), Binance Coin, Cardano (ada), Solana (SOL) dhe Ripple (XRP), pësuan rënie me 5-15%.

Tregu i përgjithshëm i kriptomonedhave ra nën 2.5 trilion dollarë, duke shënuar humbje më shumë se 200 miliardë dollarë nga fillimi i kësaj jave.

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Ministrja e Jashtme në Ministerialin e OSBE-së: Ballkani i Hapur, mjet efektiv për bashkëpunimin dhe dialogun mes vendeve