COVID-19/Biznesi fason ‘humbësi’ më i madh në tregti! Eksportet e tekstileve ranë me 128.4 mln €, tkurrja më e lartë me Italinë

Bizneset e prodhimit të veshjeve dhe këpucëve u ndëshkuan më shumë nga pandemia COVID-19. Si një industri e bazuar tek makineritë dhe puna fizike, përshtatja me masat anti-COVID dhe me protokollin e Komitetit të Ekspertëve ishte shumë e vështirë.

Sipas të dhënave të INSTAT ky sektor gjatë vitit të shkuar ka eksportuar pra ka shitur tek shtetet e huaja 128.4 milionë euro më pak produkte. Nga ana tjetër ka importuar kontrata të reja rreth 95 milionë euro më pak. Fonde këto që u ‘fshin’ nga duart e sipërmarrjes si pasojë e pandemisë COVID-19.

Në total për vitin e kaluar janë eksportuar drejt vendeve të huaja tekstile dhe këpucë në vlerën e 831.7 milionë eurove, dhe kanë blerë nga jashtë 613.2 milionë euro. Vendi me të cilin tregtia ka shënuar rënie në këtë aspekt është Italia për shkak të varësisë që kishim ndaj sipërmarrjeve atje. Por pandemia ka ndikuar edhe tek ndryshimi i aleatëve ekonomik.

Vendi në vitin e kaluar ka ulur eksportet me Italinë, Kosovën dhe Spanjën dhe i ka rritur me Gjermaninë, Greqinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ndërsa importet më të larta i ka pasur nga Greqia, Gjermania dhe Serbia, rënie ka pasur përsëri me Italinë, Kinën dhe Turqinë.

EKSPORTI I TEKSTILEVE DHE KËPUCËVE

Viti 2019        118.2 mld lekë

Viti 2020        102.3 mld lekë

Diferenca      -15.8 mld lekë/128.4 mln €

IMPORTI I TEKSTILEVE DHE KËPUCËVE

Viti 2019        87.2 mld lekë

Viti 2020         75.4 mld lekë

Diferenca      11.7 mld lekë/95 mln €

I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria do vijojë të mbyllet në orën 20:00/ A ju duket i drejtë vendimi i ekspertëve për të mos ndryshuar masat anti-COVID?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shorti/ Manchester United-Milan super përballja e 1/8 të Europa League