Biznesmeni i kompleksit turistik në kërkim, dosja për tjetërsimin e pronave i kalon SPAK

Biznesmeni i kompleksit turistik në kërkim, dosja për tjetërsimin e pronave i kalon SPAK

Foto ilustruese

Një dosje hetimore që bën fjalë mbi dyshimet e tjetërsimit të një sipërfaqeje toke në Dhërmi, në të cilën është ndërtuar kompleksi turistik “Ambel Beach”, është çuar nga prokuroria e Tiranës në prokurorinë e posaçme SPAK.

Shpallja e moskopetencës dhe kalimi i hetimit në SPAK, është kryer pak ditë më parë, ku zyrtarë të agjensië së ALUIZNI-t në Vlorë dhe një biznesmen do vijojnë të hetohen për disa akuza. Biznesmeni Helidon Gjikoka, tashmë i shpallur në kërkim me vendim gjykate, qëndron në Angli, ndërkohë masën e “arrestit në burg”, ai e ka apeluar duke kërkuar ndryshimin e akuzës.

Në një komunikim telefonik me biznesmenin Gjikola, ky i fundit tha për “Shqiptarja.com” se është i pafajshëm dhe nuk ka asnjë lidhje me çështjen, pasi objektin turistik, ai thotë se e ka ndërtuar në tokë shtetërore, ku dhe ka paguar taksat e nevojshme në shtet. Tashmë prej disa ditësh, këtë çështje për biznesmenin Gjikola dhe disa zyrtarë të ALUIZNI-t, e ka marë në dorë prokuroria e posaçme SPAK, e cila do hetojë për disa akuza.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Situatë e tensionuar në veri të Kosovës, a duhet të tërhiqet qeveria Kurti?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Viktima e madhe në Veri është humbja e SHBA si aleat strategjik i Kosovës

Mero Baze: Viktima e madhe në Veri është humbja e SHBA si aleat strategjik i Kosovës