'Blejnë toka në periferi dhe ndërtojne lagje në Tiranë', kë po paralajmëron Lorenc Vangjeli?

'Blejnë toka në periferi dhe ndërtojne lagje në Tiranë', kë po paralajmëron Lorenc Vangjeli?

Analisti Lorenc Vangjeli

Analisti Lorenc Vangjeli ka bërë një paralajmërim për zhvillimet në politikën shqiptare pas përfundimit të verës. Vangjeli thotë se ‘moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë duke nisur nga muaji shtator dhe se personazhe të njohur, në të majtë dhe të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë. Dhe po kështu, edhe lëvizje të mundshme në kabinetin qeveritar dhe hierarkinë e vetë maxhorancës.

Në një analizë të publikuar në Javanews.al, duke analizuar situatën aktuale politike dhe veçanërisht kryeministrin Rama në raport me opozitën, por edhe me njerëzit e tij, Vangjeli thekson se një pjesë e këtyre të fundit ndjejnë pasiguri për atë që do të sjellë vjeshta.

Disa politikanë të maxhorancës, siç thekson ai, “kanë raporte frike me SPAK-un dhe ndjehen viktima të frazës së Ramës: “Përgjegjësia është individuale!”.

Po ashtu ndër të tjera Vangjeli thekson se “rrethi mbyllet vetëm kur produktet e veprës kriminale, edhe kur duket se janë larë e tharrë ligjërisht, të sekuestrohen e t’i kthehen publikut në formën e pasurisë publike. Mund të ndodhë që dikush të jetë shpallur apo edhe të shpallet fajtor me dosje gjyqësore që nuk bindin askënd, por nuk mbaron këtu.

Ka personazhe të cilëve shumëkush i numëron hektarët që blejnë me emra të afërmish në periferi të Tiranës, që planifikojnë ndërtime luksi në qendër të saj apo edhe inagurojnë komplekse hoteliere në jug të vendit duke rrezikuar të marë në qafë, dhe seriozisht kësaj here, jo vetëm veten, por edhe lavatricet e tyre të hekurta.”

"Kjo frazë duket se drejtohet drejt personazheve konkretë në të majtë të politikës. Dhe në të njëjtën kohë, një krahasim me David Koperfildin, e con në të djathtë adresës e frikës. Sipas Vangjelit, “Ka personazhe të tjerë që si iluzionisti i famshëm, e shndërrojnë një copë tokë sa një shami hundësh në një lagje të tërë banimi dhe në të njëjtën kohë, besojnë se e shndërrojnë edhe veten në ëngjëll hakmarrës në emër të së drejtës”, thotë ai.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nuk besoj: 12/08/2022 12:58

  Ky analisti Angjeli nganjëherë nuk kuptohet cfare don me than e ku don me dal,duhet ne qen i mprehte fort me e kuptu,por sot paska fol qarte,ka filluar edhe ky si Spartak Ngjela qe ka 20 vjet qe thotë ne Shtator do shihni,ne nuk po shohim gja'a ka mundësi me na tregu shtatori i cilit vit.

  Përgjigju
 • minushe: 12/08/2022 10:29

  dhe Lorenc Vangjeli eshte analist sh i mire, nuk eshte si te tjeret qe lajne e lyejne ende saliun e meten...as si ca qe po lyejne edhe edin

  Përgjigju
 • minushe: 12/08/2022 10:27

  e vodhen shqiperine , sa turp dhe sa keq! po te donin mund te benin kete vend qe te pasuroheshin te gjithe se jemi vend i bekuar por nuk deshen... se jane inferiore dhe kane qene te varfer ne "shpirt" dhe kujtuan se leket dhe pronat do ti ndrisin jeten...por nqs nuk shkon prona tek i zoti asgje nuk do rregullohet , asnjehere!dhe keta do pergjigjen nje dite...se per moral jane bere qe as nuk skuqen dhe as nuk zverdhen ...dhe po arriti njeriu ne kete pike e dini vete ju se me cfare Maske luan!!

  Përgjigju
 • geg hyseni: 12/08/2022 06:25

  E mbani mend dekleraten e Llalles… Ne shtator… ne shtator… Edhe ky Vangjeli i tallavase se analisteve na tregon shtatorin e politikes se nxehte, kur do priten koka dhe kercasin prangat per politikajt e koruptuar

  Përgjigju
  • Kapedani: 12/08/2022 08:34

   Ata vërtet thonë në shtator, po nuk e përcaktojnë se në cilin (vit) shtator. Prit bëj durim.

 • sugar: 11/08/2022 23:47

  ed ramen me lali erin ke tjeter, sdin ku te pastrojn miliardat qe kan bere

  Përgjigju
 • Djal: 11/08/2022 22:09

  Ka shkuar mllefi ku smban me ore kur do vihet dore a do arrestohen keto ndryresira apo po talleni me ne pa fund. Si ore del akoma sali berisha e ilir meta shet pordhe sikur asgje ska ndodhur cju pengon mor rrufjane o te mjere se na keni katandisur te ikim nje ore e me pare.Nuk eshte e drejte kjo qe po beni ore a merrni vesht shqip ju

  Përgjigju
  • Tarasi: 12/08/2022 01:09

   Ashtu te lumte. Pordhe vetem nje duhet te shese bashke me mbi dhe nenproduktet e saj. Madje me ligj te behet kjo pune qe "furnitor" kryesor te jete vetem shoku Rama. Kushdo tjeter qe ben "pordhe" te denohet me burg!

 • Vila 100: 11/08/2022 21:53

  Saje Qorri dhe dhondri i Sali non grates. Saja ka ble gjith tokat e fshatareve ne vishnje ne emer te kunotit te vet. Ene leket i pastro me ate bisnesmenin e hekurit. Kurse burri i Argites e ka te mbushme ke klubi partizoni. Po se mos vetem kta. Sa te tjer jane.

  Përgjigju
 • ervin: 11/08/2022 21:50

  Po normale qe saliun paralajmeron bashke me pjellen e tij I kujt eshte kompleksi Mangalem prane ali demit qe e kane ndertuar si syte e tyre

  Përgjigju
 • Vapa: 11/08/2022 21:37

  Per Saline, ke tjeter.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës