Bllokimi i KZAZ nga bashkitë e PD-LSI, Meta: Do mbaj shënim ata që ju provokojnë...sulm të hapur ndërkombëtarëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për herë të parë pas situatave të tensionuara dhe sulmeve të organizuara nga kryebashkiakë të PD-së dhe LSI-së në disa KZAZ. Meta i vlerëson të gjtiha këto bashki që sipas tij po zbatojnë ligjin, pas dekretit të tij për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Përmes një reagimi nga zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi, thuhet se Meta po mban shënim të gjtihë personat që shkelin ligjin dhe provojnë tensione artificiale.

Me këtë, Meta i referohet Policisë së Shtetit, e cila pas thirrjeve të KZAZ-ve, ka dalë në mbrojtje të tyre për të garantuar sigurinë e materialeve zgjedhore.

Nga ana tjetër, në reagimin e parë për këtë situatë të krijuar disa ditë më parë kur kryebashkiakët e PD-së dhe LSI-së vunë në lojë skenarin për bllokimin e KZAZ-ve, Meta sulmon edhe ndërkombëtarët. Thotë se kjo situatë u shërben grupimeve të errëta të huaja që kërkojnë destabilitet dhe të defaktorizojnë rolin e Shqipërisë në Rajon.

"Presidenti Meta vlerëson të gjitha institucionet që zbatojnë ligjin dhe i inkurajon që ta bëjnë këtë me përgjegjshmëri maksimale dhe transparencë të plotë. Presidenti mban shënim të gjithë personat që shkelin ligjin dhe provokojnë tensione artificiale, të cilat u shërbejnë vetëm atyre grupimeve të errëta vendase dhe të huaja, që kërkojnë destabilitet në Shqipëri dhe rajon, me qëllim defaktorizimin e Shqipërisë dhe shqiptarëve"

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi

Disa ditë më parë kryebashkiakët e PD-së dhe LSI-së i bënë kërkesë KQZ-së që të lirojë ambientet në administrim të këtyre bashkive të vëna në shërbim të KZAZ-ve, Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor. Kjo kërkesë është refuzuar nga KQZ me argumentin se zbaton vetëm dekretin e presidentit Meta që ka caktuar datën 30 qershor për garën elektorale për zgjedhjen e kryebashkiakëve të rinj. Ndërkohë që nga KQZ, institucioni më i rëndësishëm i administrimit të zgjedhjeve, dekreti i dytë i anulimit pa afat të zgjedhjeve u shpërfill dhe pas një rezolute të Kuvendit, u quajt inekzistent.

Sot në Shkodër Voltana Ademi nxorri policët bashkiakë të pengojnë futjen e komisionerëve në ambientet e KZAZ numër 2 që ndodhet në Pallatin e Sportit 'Vllaznia', ndërsa edhe më keq akoma ishte situata në Tropojë në KZAZ numër 9 tek muzeu, punonjës të bashkisë dhe militantë mësunë brenda KZAZ-së dhe shkatërruan materialet, vendvotimin, mjetet e votimit te fshehtë që instalohen brenda KZAZ.

Mazhoranca ka nisur procedurat për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta pas firmosjes antikushtetuese të dekretit për anulimin e zgjedhjeve.


Lajmi kryesor:

Sulmohen KZAZ-të/ Militantët e PD i vënë flakën klasës në Shkodër! Në Tropojë thyhen xhamat e Muzeut (VIDEO)


G.M.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Asnjë viktimë nga COVID-19 në Kosovë, regjistrohen 8 raste të reja në 24 orë