Bllokohen hotele e shtëpi me pamje nga deti në Sarandë, Rama: S'kishin paguar detyrimet

SARANDË- Disa hotele janë bllokuar pasi nuk kanë paguar detyrimet përkatëse ndaj shtetit.

Një veprim i tillë është marrë në kuadër të aksionit kundër informalitetit, i cili ka nisur në muajin gusht dhe në fokus të tij është zona bregdetare. Lajmi është dhënë nga kryeministri Edi Rama, i cili thekson se ky aksion është përshkallëzuar. Bashkangjitur postimit, Rama ka publikuar edhe hotelet përkatëse ndaj të cilave i është vendosur shiriti "Bllokuar hetimi tatimor". Kreu i qeverisë thekson se këto biznese ishin abuzues përsëritës.

"Përshkallëzohet goditja ndaj informalitetit në zonën e Sarandës, ku një numër i konsiderueshëm subjektesh janë regjistruar, duke paguar detyrimet përkatëse ndaj shtetit dhe një numëri jo të vogël abuzuesish përsëritës, u është bllokuar aktiviteti. Kontrollet vijojnë intensivisht me fokus mbi zonën bregdetare, sektorin e naftës dhe mallrat e tjera të akcizës me ZeroTolerancëndaj abuzuesve", shkruan Rama.

Si rezultat i aksionit kundër informalitetit janë liruar dhjetëra m2 plazhe të zaptuara nga pronarë biznesesh në kundërshtim me ligjin. Ky aksion është shtrirë edhe në sektorët e tjerë si ajo e ndërtimit, të produkteve me akcizë, hidrokarbureve.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  'Lufta' ndaj COVID-19/ A është momenti i duhur që të lirohen masat e karantinës?

Komento

Komente

 • Erindi: 19/08/2019 01:09

  DISA HOTELE DUHEN SHEMBUR SE JANE 1 M LARG NJERI-TJETRIT,,,HOTELI DUHET TE KETE HAPSIRA PER PARKING,,PER PISHINA PERPARA,PER RSSTORANTIN JASHTE,PER NJE LULISHTE E PEME,,ESHTE BERE PUNE PA MEND NGA PRIVATET,,POR DHE SHTETI NUK DUHEJ TI LEJONTE KETO HOTELE KAQ PRANE NJERI-TJETRIT....

  Përgjigju
 • vera: 17/08/2019 19:46

  VESHTIRE TE MARRE VESH ME FJALE KJO RRACE GAMORESH,,,I MESOI SALI HORRI TE MOS PAGUAJNE ASGJE,,,VETEM VIDHNIN,,.//

  Përgjigju
  • Robshi PPPD Becheti 140: 18/08/2019 05:52

   Fasadë...pyet komandarin ka paguar ndonjë taksë gjushi se USA thotë ka bërë korrupsion të madh...

 • Popull: 17/08/2019 19:05

  Mire zoti Kryeminister qe lufton informalitetin, por nje pyetje dua te drejtoj. A thua keto institucione shteterore qe paguhen nga taksat tona nuk kane kryer detyrat e tyre funksionale?! Perse u dashka qe te besh publicitet Ti zoti Kryeminister nje pune qe eshte detyre funksionale e gjithesdcilit qe merr rrogen ne shtet. Luften ndaj informalitetit duhet ta fillosh nga punonjesit e tu.

  Përgjigju
  • Eeeeeee: 17/08/2019 22:52

   Mu aty kan filluar dhe jan pastruar mëse 85% dhe do vazhdojë gjer në fund...!!!

  • Ccc: 17/08/2019 22:14

   Publiciteti dhe propaganda duhen me te fushiqme qe te marin vesh te tjeret dhe ca rrota karri si puna jote.