Bllokuan foltoren dhe krijuan kaos në Kuvend, PS kërkesë Nikollës për përjashtimin e 8 deputetëve të PD

Bllokuan foltoren dhe krijuan kaos në Kuvend, PS kërkesë Nikollës për përjashtimin e 8 deputetëve të PD

Kuvendi i Shqipërisë

Partia Socialiste i ka bërë një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla, ku i kërkon përjashtimin e 10 deputetëve të Partisë Demokratike të cilët bllokuan pak ditë më parë foltoren e Kuvendit. Partia Socialiste kërkon përjashtimin nga seanca plenare për 10 ditë të Luçiano Boçit, Ina Zhupës, Albana Vokshit, Luan Baçit, Tritan Shehut, Ervin Salianjit, Gazment Bardhit dhe Bledion Nallbatit.

Në kërkesën e firmosur nga 8 deputetë të Partisë Socialiste, theksohet se 6 deputetë kanë bllokuar faltoren, ndërsa Gazmend Bardhi e Bledion Nallbati, sipas arsyetimit socialistëve, kanë artikuluar fjalë fyese ndaj kryetares së Kuvendit dhe kanë përdorur mjete të palejuara me qëllim krimin e zhurmës në Kuvend.

‘Deputetët Luçiano Boçi, Albana Vokshi, Ina Zhupa, Luan Baçi, Tritan Shehu dhe Ervin Salianji në mënyrë të koordinuar mes njëri-tjetrit bllokuan foltoren e Kuvendit përgjatë gjithë kohës së zhvillimit të seancës, duke bërë të pamundur që deputetët të merrnin fjalën, si ç ishte parashikuar në rendin e ditës.

Deputetë Gazmend Bardhi dhe Bledion Nallbati në mënyrë të përsëritur kanë artikuluar fjalë fyese ndaj kryetares së Kuvendit dhe kanë përdorur mjete të palejuara me qëllim krijimin e zhurmës dhe bllokimin e punës së Kuvendit.

Edhe pas tërheqjes së vëmendjes dhe dhënies së vërejtjes nga drejtuesja e seancës, deputetët e sipërcituar vazhduan të pengonin zhvillimin e rregullt të seancës plenare, duke mbajtur të zaptuar foltoren.’- theksohet në kërkesën e PS-së.

Kërkesa do të shqyrtohet të mërkurën nga Sekretariati i Etikës që do të mblidhet ditën e mërkurë në orën 10:00. Seancën e kaluar plenare, Kuvendi u përfshi nga një situatë kaotike për shkak të 'protestës' së deputetëve të PD-së të cilët nuk lejuan zhvillimin e diskutimeve. Kjo pasi Kuvendi, rrëzoi kërkesën e deputetëve të Berishës për të përfshirë në rendin e ditës së sotme kërkesën për mocion me debat, e ndërsa grupi i Enkelejd Alibeajt refuzoi që të vazhdonin interpelancën me të deleguarën e Ramës, Elisa Spiropali.

Kërkesa e PS për përjashtimin e 8 deputetëve të PD

Kërkesa e PS për përjashtimin e 8 deputetëve të PD

Kërkesa e PS për përjashtimin e 8 deputetëve të PD

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Roni: 06/02/2023 18:27

  Gjithe budallenj jane keto te pd

  Përgjigju
 • Toni: 06/02/2023 18:27

  Ato te pd duhet te zhduken krejt

  Përgjigju
 • Fran Kola: 06/02/2023 16:59

  Po Salehun perse nuk e perjashtuat si morr,,,,,,

  Përgjigju
 • titi: 06/02/2023 16:50

  kto jan palaco te pd jo deputet

  Përgjigju
 • Lori: 06/02/2023 16:19

  Turp te kene,se vetem per zhurme jane e asgje tjeter.

  Përgjigju
 • Notknow: 06/02/2023 16:18

  Si sdinte te rrespektojn pak kto te vegjlit e PD

  Përgjigju
 • Goni: 06/02/2023 16:18

  Vec per zhurm jan kto mizat e pd

  Përgjigju
 • Kejsi: 06/02/2023 16:17

  Te perjashtohen te mesojne qe sjane te selia e pds ku bejne ca te duan.

  Përgjigju
 • Poli: 06/02/2023 16:11

  Ketyre foli sa te duash.Ata nuk degjojne.Vetem Sali Berishen njohin

  Përgjigju
 • VLORA1: 06/02/2023 15:59

  Saliu e dha orientimin per te bllokuar parlamentin cdo seance.Ai vetem keto metoda njef dhe trushkulurit e tij i shkojne nga pas me verberi.I perjashtoni legenat dhe parlamenti te funksionoje normalisht.Me mire djepi bosh se sa shejtani brenda

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Minxhozi: Mos gërmoni, këtu s’ka asnjë thesar!

Minxhozi: Mos gërmoni, këtu s’ka asnjë thesar!