Bollino: A kanë të drejtë TV kombëtare të transmetojnë non-stop monologjet shpifëse të Sali Berishës nën hetim, kundër Drejtësisë dhe Medias?

Bollino: A kanë të drejtë TV kombëtare të transmetojnë non-stop monologjet shpifëse të Sali Berishës nën hetim, kundër Drejtësisë dhe Medias?

Dje Sali Berisha ka mbajtur një konferencë shtypi rreth 60 minuta ekskluzivisht me shpifje dhe lajme falso kundër meje (dhe kundër SPAK). Monologu i “prokurorit Berisha” kundër meje u transmetua live nga disa televizione duke përfshirë RTSH 24 dhe Klan News, pra dy televizione me licencë kombëtare, një nga të cilat i paguar me lekët e taksapaguesve, pra edhe me lekët e mia. Duke e ditur që nuk jam as një politikan as një zyrtar, por thjesht një gazetar, pronar i një media, çfarë mundësie më është ofruar nga këto media që kanë detyrime të veçanta ndaj ligjit, për të garantuar integritetin dhe dinjitetin tim ndaj kësaj hakmarrje primitive dhe shpifëse të një ish-presidenti dhe ish-kryeministri nën hetim, që nuk përfaqëson më asnjë parti politike? A i takon Autoritetit të Mediave Audiovizive të reagojë?

Dy persona si Sali Berisha dhe Jamarbër Malltezi që janë nën masa parandaluese, sa janë të besueshëm kur shprehin gjykime për gjyqtarët dhe prokurorët që i hetojnë? Dhe sa të besueshëm janë ata kur shprehin gjykime ndaj gazetarëve që shkruajnë për ato hetime?

Në të dyja rastet, gjykimet e tyre janë të manipuluara nga një konflikt i dukshëm interesi.

Po atëherë, është etike që televizionet kombëtare duke përfshirë kanalin publik i ofrojnë hapësirë pafund duke dhuruar megafonin për një fushatë shpifëse pa oponencë kundër organeve të drejtësisë dhe disa mediave?

Nëse ata dy persona do të ishin seriozë dhe të bindur se nuk kishin bërë asgjë të keqe, duhet të heshtin duke pritur që drejtësia t'i shpallë të pafajshëm. Në të kundërt, nëse ndihen fajtorë, ata sulmojnë gjyqtarët, prokurorët dhe gazetarët në përpjekje për të delegjitimuar që tani verdiktin e paepur të drejtësisë. Në çdo rast media dhe veçanërisht TV kombëtare dhe kanali publik duhet të reflektojnë seriozisht mbi rregullat profesionale dhe etike që ekzistojnë edhe brenda së drejtës për informim dhe fjalës së lirë.

SI.E./a.m./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • anglezja: 27/11/2023 01:09

  Ja the Carlo kujt ja the! Ka 30 vjet qe keto mologje ben Sali Berisha dhe shpura e tij. Gjykimi behet ne media ne vend qe t'i lihet drejtesise te bej punen e saj, dhe standartet e procesit te rregullt dhe te drejte i merr lumi!

  Përgjigju
 • Dajti: 26/11/2023 21:58

  Turp per TVSH, eshte publik, paguhet me taksat tone, eshte bere nje grope korupsioni. Na nxjerr per dite me kohe te plote funderrinen me te ndyre te gjithe historise se Shqiperise, Sali spiunin, agjentin, goje ndyrin, hajdutin, llumin, genjeshtarin e pa skrupullt, shpifesin, mashtruesin, delenxhiun, burracakun, vrasesin mbas shpine, i zhytur deri ne gryke ne hale. Sikur eshte nderuar edhe drejtori dhe asnje ndryshim. Ata qe vazhdojne ta nxjerin jane te blere nga foltorja, skane turp, faqezinj.

  Përgjigju
 • Artan Lici: 26/11/2023 20:13

  Z. Bollino faleminderit per dedikimin tuaj per nje informacionin korrekt. Ke ber shume per publikun shqiptar. Berisha infektoj shtetin Shqiptar dhe nuk di e nuk do te dali nga skena.

  Përgjigju
  • Mariieta. Xhillari: 04/12/2023 19:18

   Shume e drejte.Bollino eshte gazetar shume pozitiv dhe i drejte.Sali Berisha non grada qe nxorri ne rruge ne qeverisjen e tij 5000familje me aktin normativ per kthimin e pronave ish pronareve e keto prona ishin te ndertuara nga Italia dhe ishin prona shteterore e i lejoi pretende teve per ish pronare te privatizonin shtepite ku banonin e ato qe sishin pronat e tyre dh e nuk i erdhi keq te jepte shtepi falas per 5000familjet qe dolen me dhune ne rruge .Dhe rasti konkret eshte lallati tek rruga e kavajds ne Tirane rruga Kont Urani nr.6 pra pallati ish radio tirana e vjeter e spati meshire e beri familjen Nepravishta ish bashkepunetor me fashistet e ikupatoret pronare pa qene pronare.Sa padrejtesi ka bere Berishajane ps numerim.Ai e ka vendin ne burg

 • rezi: 26/11/2023 19:59

  Sa herë që shoh RTSH-në, pyes veten: ore janë televizion publik apo privat? Të njëjtën linjë ndjekin, si TV-të e tjera s'lënë rradhë pa na shpuar sytë me Berishën. Ai nuk është opozita, ai është një person që po nuk doli në TV vdes, intervistat nëpër TV i japin oksigjenin të jetojë dhe të shpifë e të thotë ato që ka interes. Ai është kundër institucioneve të shtetit, prandaj nuk i takon të dalë vënd e pa vënd duke sharë të gjithë. Pse nuk e ka këtë drejtë edhe Vangjush Dako? Pse s'e ka këtë të drejtë edhe dikush që është i akuzuar si ky? Të përgjigjet atje ku është vëndi dhe jo nëpër televizione. Mos i shërbeni këtij krimineli që shkatërroi gjithshka për interesat e veta. Po ata që drejtojnë TV-të publike e kombëtare kujt i shërbejnë? Turp për RTSH-në, nuk është fjalë e lirë të shpifësh kundër kujtdo, por është dhunë psikologjike ngaj të gjithëve.

  Përgjigju
 • sali: 26/11/2023 16:44

  Po pse ju nuk e dini qe ato televizione financohen apo jane probare te fshehur Non Grata e Likja

  Përgjigju
 • Komshiu: 26/11/2023 13:45

  Zoti BOllino,Jeni gazetari me I sakt.Sali Berishes mos I lesho pe.Eshte njeriu me I pabes ,e njoh mire e Kam Patur komshi dhe afrimitet me te.

  Përgjigju
 • Lora: 25/11/2023 23:21

  Jo nuk kane. Kane te drejte te japin gjyqin dhe ai te shkoje atje te mbroje veten sipas ligjit. Pse nje qytetar tjeter qe ka nje ceshtje ne ngarkim nuk del ne tv? Pse nuk e ndjekin mediat te sqaroje poziten sipas tij, po duhet te shkoje ne gjyq per kete? Mediat behen pale e pengimit te drejtesise ne kete rast

  Përgjigju
 • Gazetari: 25/11/2023 22:59

  Z. Bolino kam respekt per ju dhe Report TV qe eshte nje dritare e informacionit te sakte dhe te paanshem.

  Përgjigju
 • Dajti: 25/11/2023 20:53

  Cfare doni te beni ju mediat shtetrore qe e nxirrni ne Tv nongraten? Cfare synimi keni ? Doni ta rehabilitoni? Doni te tthoni se Departamenti i shteteve te bashkuara eshte gabim me nongraten? Cfare kerkoni ? Kerkoni qe ne te te mos shohim me TV se na vjen per te vjelle kur na jepni me ze e efigure nongraten, kriminelin SB? Kush eshte qellimi juaj? PO qe jeni media shtetrore dhe paguheni nga taksat tona nuk e mendoni? Perse paguajme ne per te na treguar ju se si mbrohet sal krimineli? Doni lajm per SB beni nje rresht tek titrat dhe kaq nuk e meriton -por me demek te mbroheni per fjalen e lire.Autoriteti i mediave televizive , per cfare eshte ? A paguhen keta njerez ? A bejne ndonje pune? Pse i paguani nqs ata nuk bejne asgje. Si ka mundesi qe Arjan Çani ben propgande antikombetare dhe ju vazhdoni te heshtni? Cipe keni? Cfare dreq qeniesh njerzore jeni.Turp tju vije edepsez

  Përgjigju
 • Drini: 25/11/2023 20:10

  Turp I madh dhe papergjegjshmeri morale dhe ligjore per keto media Te keni turp qe na e nxirrni ne tv Sal nongraten A do te thote ndonje gje per ju fakti qe sala eshte nongrata dhe eshte ne hetim per te.kriminel Nqs Po pse e nxirrni me ze e figure Vetem ne mediat shqiptare ndodh askund tjeter ne evrope

  Përgjigju
 • USDEP: 25/11/2023 19:04

  Se pari; jane nje kallep te dyja palet si nongrata ashtu edhe mediat qe e pasqyrojne non stop, se dyti; ka aq shume pare te fshehte ky (mbi 1 miliarde usd perflitet), sa i blen te gjitha 10 here ne dite kur do ene si do.

  Përgjigju
 • Linda: 25/11/2023 18:51

  Liri e mediave e quajn kanalet qe bejn kontrata me "gazetar" qe nuk njofin as gjerat me elemntare te gazetaris dhe marrin ne pyetje gjithe diten nje te cmendur si Berisha dhe nje burracak mashtrues si Bardhi!Fatkeqesisht ky fenimem ekziston dhe ne parlament ku kemi "deputet" pa pasur arsimimim dhe aftesit e duhura per te ushtruar rolin e deputetit!

  Përgjigju
 • Cubi: 25/11/2023 18:26

  Karlo keto jan televizione koti nuk i shikon njeri per edicione lajmesh vetem per emisione. Ky mbase ju ka hedhur ndonje kacille,per te mbajtur frymen. Se normalisht po su ndoq detyrimisht i duhet dicka.

  Përgjigju
  • Agron: 26/11/2023 21:30

   Sali berisha qenia me e neveritshme e ketij vendi

  • Agron: 26/11/2023 21:16

   Po sa hap televizorin vetem fytyren e saliut shikon po si ka Mundesi kaq te pa fytyr qenkan keta pronaret e televizioneve nuk I genjejn dot me shqiptaret

 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

'S'do e harroj kurrë këtë gol', Asllani: Tani do qeras të gjithë shokët te Interi! Faqet e para të mediave italiane flasin për shqiptarin

'S'do e harroj kurrë këtë gol', Asllani: Tani do qeras të gjithë shokët te Interi! Faqet e para të mediave italiane flasin për shqiptarin