Ulet me 3 lekë çmimi i naftës, nga sot shitet 218 lekë/litër! 4 lekë më pak për benzinën! Edhe gazi ulet me 2 lekë

Ulet me 3 lekë çmimi i naftës, nga sot shitet 218 lekë/litër! 4 lekë më pak për benzinën! Edhe gazi ulet me 2 lekë

Foto ilustruese

Nga dita e sotme, nafta, benzina dhe gazi do të kushtojnë më lirë. Bordi i Transparencës ka vendosur çmimet e reja duke çuar naftën në 218 lekë/litër nga 221 që ishte më parë. Ndërsa benzina është ulur me 4 lekë dhe do të kushtojë 200 lekë/litër. Edhe për gazin është vendosur që të shkojë nga 73 lekë/litër në 71 lekë/litër.

"Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 218 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 206 lekë/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 200 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 188 lekë/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 71 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 59 lekë/litër për automjetet.
Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 121 lekë/litër", thuhet në njoftimin e Bordit të Transparencës.

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 18 Nëntor, ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes. Bordi i transparencës që në krijimin e tij i është përmbajtur me përpikmëri në vendimet e tij lëvizjes së bursës Platts të Mesdheut për gazoilin, benzinën, si dhe faturave zyrtare të operatorëve. Ministria e Financave dhe Ekonomisë ndjen detyrimin të sqarojë opinionin publik se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës.

                    Ishte           Bëhet
Nafta           221 lekë      218 lekë
Benzina      204 lekë      200  lekë
Gazi            73 lekë        71 lekë

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Brazili i kualifikuar në 1/8 bën rrotacion, Kameruni kërkon surprizën! Formacionet zyrtare

KATAR 2022/ Brazili i kualifikuar në 1/8 bën rrotacion, Kameruni kërkon surprizën! Formacionet zyrtare