Boris, jo! Trudeau duket se do të mbajë kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar ndërsa ai akuzoi Macron në foton e G20

Udhëheqësit botërorë u mblodhën në samitin e G20 në Romë të shtunën, ku rreth një duzinë punonjës të shëndetësisë iu bashkuan atyre në një foto të përbashkët "familjare" të liderëve të G20, ndërsa mjekët me veshje të bardha dhe punonjës të ambulancës qëndronin mes pjesëmarrësve të takimit. 

Kur kryeministri britanik Boris Johnson u takua me presidentin francez Emmanuel Macron në konferencën e G20, ai u duk se mbahej nga kryeministri kanadez Justin Trudeau, pikërisht në kohën kur udhëheqësit po përgatiteshin për një foto në grup. Teksa gara e peshkimit në Kanal po nxehet, Macron dhe Johnson u përballën me njëri-tjetrin personalisht dhe Trudeau dukej se po mbante krahun e Johnson-it teksa po kalonin në platformë në një fotografi zbavitëse.Goditja bëri të duket sikur dy liderët botërorë do të përplaseshin mes tensioneve të përshkallëzuara të shkaktuara nga mosmarrëveshja e peshkimit. Megjithatë, Macron me siguri duket i qetë duke parë Johnson-in duke iu drejtuar atij në atë mënyrë dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen e drejtoi Johnson-in në vendin e tij. 

Më herët, Johnson paralajmëroi se Mbretëria e Bashkuar mund të shkaktojë veprime ligjore në paktin tregtar pas Brexit sa më shpejt që javën e ardhshme. Ndërkohë, kryeministri francez Jean-Charles de Gaulle i ka shkruar von der Leyen, duke kërkuar mbështetjen e saj për një pozicion të ri të fortë kundër Britanisë së Madhe. I pyetur nëse ndihej sikur ishte përsëri në të njëjtën situatë si kur ai dhe Macron debatuan për Brexit në takimin e G7 në fillim të këtij viti, Johnson tha se nuk ishte i shqetësuar dhe se kishte "peshq më të mëdhenj për të skuqur". 

Gjatë grindjeve të përsëritura pas Brexit me qeverinë britanike, presidenti francez tha se ai "nuk kishte krijuar kurrë polemika të kota". Ai pretendoi se nuk kishte "asnjë tension" mbi peshkimin, por theksoi se tema ishte jetike për të dyja palët.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Drejtesia: 31/10/2021 23:21

    Hangshin kokat dhe dalte nji njeri sakllam per PD

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Dy vëllezër kanosin me armë zjarri 60-vjeçarin në Shkodër, shpallen në kërkim nga policia