Boris Johnson shijon birrën e parë pas lehtësimit të kufizimeve

Kufizimet anti-COVID kishin arritur që të mbanin larg pubeve karakteristike qytetarët britanikë, të cilat sapo u lehtësuan kufizimet u dendën në baret dhe pubet e zonës për të shijuar pak lirinë e munguar.

Një ndër ta është edhe kryeministri britanik Boris Johnson, i cili  përfitoi nga moti i mirë të hënën për të pirë më në fund gotën e tij të parë të birrës në një pub lokal Mount Tavern në Wolverhampton.

" është ndjesi e mrekullushme të kthehesh sërish në pub dhe të shoh të bashkuar miqtë me familjen. Ne kemi punuar kaq shumë për të arritur në këtë pikë. Le të vazhdojmë në këtë rrugë.  Mos harroni të lani duart, fytyrën, hapësirën dhe ajrin e pastër', tha Johnson. 

Kryeministri kishte ndërmend të shkonte në pub ditën e parë të lehtësimit të kufizimeve, në 12 Prill, por ai e shtyu atë pas vdekjes së Princit Philip.

Kryeministri piu një gotë birre, i shoqëruar nga kryetari i bashkisë së Birmingham, Andy Street.

Më 12 Prill Mbretëria e Bashkuar filloi fazën e dytë të lehtësimit të kufizimeve, ku dyqanet jo thelbësore, duke përfshirë floktoret, sallonet e bukurisë, palestrat dhe bibliotekat u rihapën , ndërsa pub-et dhe restorantet ofrojnë shërbim vetëm në natyrë, me kusht që klientët mos porosisin ushqim dhe pije në banakun e barit..

Në lehtësimet e nivelit të tretë e planifikuar të hyjë në fuqi më 17 maj, pub-et dhe restorantet pritet të rifillojnë shërbimet e brendshme

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe vaksinimi, a duhet të hiqet ora policore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Operacioni anti-drogë në Durrës, kush janë 2 të rinjtë e arrestuar që 'bënë të fortin' me Policinë (EMRAT)