Boris Johnson thërret me urgjencë mbledhjen e kabinetit, thashethemet në Westminster flasin për zgjedhje të parakohshme

Boris Johnson thërret me urgjencë mbledhjen e kabinetit, thashethemet në  Westminster flasin për zgjedhje të parakohshme

Spekulime mbi zgjedhje të parakohshme ‘zgjuan’ sot Londrën dhe shtuan ethet e Boris Johnson, i cili ka thirrur me urgjencë një takim urgjent të kabinetit, përpara një përballje parlamentare të ashpër për ‘Jo Marrëveshje’. Ai gjithashtu ka akuzuar laburistëve dhe rebelët e parties së tij, se po përpiqen të shkatërrojnë Britaninë.

Megjithë zhvillimet dramatike politike, Johnson gjithashtu gjeti kohë për të takuar aktoren Carry On Barbara Windsor, e cila po bën fushatë në mbështetje të mirë të tij.

Vendimi për të thirrur një mbledhje emergjente të Kabinetit,  ka ngritur ‘aksionet’ e Johnson në një kohë që deputetët e opozitës nesër do të përpiqen të marrin kontrollin e procedurave në Dhomat e Komunëve dhe Lordëve për të provuar përplasjen përmes një ligji që do ta bënte të paligjshëm për kryeministrin një ndarje kaotike nga BE.

21 deputetë të Johnson besohet se po mendojnë të mbështesin planin 'Stop No Deal' i cili është I orkestruar nga Jeremy Corbyn. Gauke, ish sekretari i drejtësisë dhe një rebel i mundshëm, tha këtë mëngjes se ai besonte se Johnson ishte 'duke shantazhuar' deputetët që mund të votojnë kundër tij.

Ish sekretari i drejtësisë tha se Johnson kishte adoptuar një "qasje veçanërisht konfrontuese" me shpresën se qeveria do të "humbasë këtë javë dhe pastaj të kërkojë një zgjedhje të përgjithshme". Gauke është një ish ministrat që pritet t’i bashkohen opozitës për krizën.

Legjislacioni përcakton që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, duhet të sigurohet një shumicë prej dy të tretash në Dhomë e Komunëve. Sidoqoftë, një kurs alternative mund të jetë miratimi i një ligji të ri që dikton votën kombëtare, e cila do të kërkonte vetëm një shumicë të thjeshtë.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Edison Ypi: Xhaja nga Zavalina

Edison Ypi: Xhaja nga Zavalina