Botërori 2030! Greqia, Arabia Saudite dhe Egjipti bëhen bashkë për të fituar organizimin

Botërori 2030! Greqia, Arabia Saudite dhe Egjipti bëhen bashkë për të fituar organizimin

Trofeu i Botërorit

Greqia, Arabaia Saudite dhe Egjipti po përgatiten për të kandidiuar së bashku për Botërorin e 2030. Lajmi është publikuar nga ‘The Times’, që sqaron se kandidatët e tjerë do jenë Argjentina, Kili, Uruguaji, Paraguaji; si dhe nga ana tjetër, Gadishulli Iberik: Spanja e Portugalia. Me fjalë të tjera, nëse kandidatura e parë do të fitonte (Greqia,, Arabia Saudite dhe Egjipti), Kupa e Botës do të zhvillohej përsëri në dimër.

Do të ishte diçka e pamenduar pasi Botërori 2030 do të luhej në tri kontinente të ndryshme dhe për më tepër, për faktin se Greqia i është bashkuar kandidaturës kur presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin deklaroi në pasazh se donte vetëm një propozim të vetëm evropian për ngjarjen e madhe të vitit 2030.

Dhe e gjithë kjo pa llogaritur se lideri slloven, Ceferin, tashmë ka aplikuar për kandidaturën iberike. “Jam i sigurt se Botërori 2030 do të luhet në Spanjë dhe Portugali”,-tha Ceferin pak ditë më parë.

 

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

79-vjetori i Çlirimit, Nikolla: Shqipëria në anën e duhur të historisë, anëtare e denjë e NATO-s

79-vjetori i Çlirimit, Nikolla: Shqipëria në anën e duhur të historisë, anëtare e denjë e NATO-s