Braçe: Paketa anti-krizë e drejtë, por të kombinohet me luftën kundër abuzimit me çmimet

 

Deputeti socialist, Erion Braçe e ka cilësuar paketën e Rezistencës Sociale si të drejtë, por theksoi ajo duhet të kombinohet edhe me luftën kundër abuzimit të çmimeve, teksa theksoi se është kundër uljes së tatimeve dhe taksave dhe për këtë solli edhe argumente.

"Të gjitha të drejta dhe qeveria ta mbajë deti në fund, jam kundër uljes së tatimeve dhe taksave. Të drejta por duhet të kombinohet me abuzimet në treg, se nëse çmimet rriten, edhe masa e efektivitet e parave që jepet për këto shtresa bëhet e vështirë, luftë kundër abuzimit. Nuk kemi një akcizë me % në raport më çmimin në faturë, kemi një akcizë fikse, që pavarësisht që sa është çmimi, ajo mbetet aq, kjo akcizë mbron çmimin nga mbivendosja e taksave që po të ishte me % do ishte më ë madhe, taksa e qarkullimit është fikse.  Hiqe nga nafta por do e paguash te DPRRTSH, te nafta është më e drejtë, kush qarkullon më shumë do paguajë edhe më shumë, kush lëvizë më pak, paguan më pak, në treg ka operator abuziv dhe një pjesë e çmimit është abuzim i drejtpërdrejtë i këtyre operatorëve, përgjegjësia sociale për çmimet e drejta e ka qeveria, nuk mund ta transferojë te tregtari", tha Braçe.


Lajmi kryesor:

Braçe: Paketa anti-krizë e drejtë, por të luftohet abuzimi me çmimet! Kundër uljes së taksave! Protestat, nga opozita, por ka edhe elementë qytetarie! Duka në krye të FSHF, paligjshmëri e qartë


B.K./Sh.Sh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)