Braçe-kreut të AMF: S’keni plotësuar detyrat! Call Center-at janë kthyer në fenomen kriminal, u bëmë turpi i botës me mashtrimet

Braçe-kreut të AMF: S’keni plotësuar detyrat! Call Center-at janë kthyer në fenomen kriminal, u bëmë turpi i botës me mashtrimet

1649848243_brace.jpg

Deputeti Erion Braçe, në mbledhjen e sotme të Komisionit të Ekonomisë ku raportoi kreu i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, Ervin Mete, ngriti shqetësimin e kriptovalutave dhe të call center-ave. Braçe tha se janë kthyer në një aktivitet kriminal. Braçe u shpreh se Shqipëria u bë trupi i botës për shkak të mashtrimit të qytetarëve me anë të call centerave.

“Për shkak të aktivitetit kriminal të gjerë veçanërisht në tregun kapital por edhe të kriptovalutave. Unë mendoj që raporti i AMF do ti kushtonte vëmendje këtyre fenomeneve. Për fat të keq në raport nuk ka asgjë për to. Në 2018 në Komisionin e Ekonomisë kjo çështje ka qenë kyçe. Ne lamë detyra të qarta. Fenomeni sapo ishte shfaqur veçanërisht me call centerat. Ne lamë detyra, por jo vetëm që nuk janë përmbushur, por fenomeni është bërë aq i madh sa u kthye në një fenomen kriminal. Ajo që më shqetëson është se asnjë nga institucionet financiare nuk është marrë me këtë aktivitet.

U bëmë qendra e botës, turpi për shkak të raportimeve që erdhën nga agjenci ligjzbatuese të vendeve ku qytetarët ishin mashtruar përmes këtij procesi. Kemi goditur për shkak të informacionit të tyre. Cili ka qenë aktiviteti i AMF për të goditur këtë fenomen. Çfarë ka bërë autoriteti për të zbatuar ato që la komisioni?

Nga agjenci të tjera, përfshi SHISH apo agjenci të tjera që merren me krimin ekonomik, keni pasur informacion apo jo? I njëjti fenomen kriminal është shfaqur në kriptovaluta. Parlamenti kreu një përpjekje të mirë muaj më parë duke miratuar legjislacionin e domosdoshëm për të rregulluar veprimtarin në këtë fushë. Mase jemi të parët që e kemi pranuar me ligj, por problemi është aktiviteti kriminal dhe i palicensuar që po bën kërdinë veçanërisht në zonën Tiranë Durrës. Janë agjenci të tjera ligjzbatuese që janë marrë me fenomenin dhe goditjen e fenomenit. Tani që kemi një bazë ligjore, cilat kanë qenë masat e mara nga autoritet për goditjen informale në këtë treg”, tha Braçe.

Kreu i AMF, Ervin Mete, ka thwnw se për ligjin e aseteve virtuale bazuar në teknologjinë e regjistrave të shpërndarë, përgjegjësia e miratimit të akteve nën ligjore është e disafish, miraton disa akte Këshilli i Ministrave, disa akte AKSHI, pastaj AMF, ka një pjesë nga Banka e Shqipërisë dhe Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të parave.

"Në këtë fushë nuk ka asnjë aplikim pranë nesh për këtë aktivitet. Arkitekturat e atij ligji është e tillë që së pari duhet të ngrihen agjentë të  teknologjisë të regjistrave të shpërndarë. Licencat kryesore që jepen janë bursa të tre kategorive A, B, C për shkëmbim të kripto-aseteve deri në ato që mund të bëjnë këmbimin me para fizike. Nuk ka asnjë aplikim në këtë fushë", tha ai. 


Lajmi kryesor:

Kreu i AMF raporton te 'Ekonomia'! Braçe kërkon llogari për 'Call Center'-at: U bëmë turpi i botës! Mete: Ne nuk bëjmë hetim penal, i kemi referuar në polici


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, s’mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri të Kosovës, Sveçla: Njëri nga të vrarët, truproja e Aleksandër Vulinit

Tensionet në veri të Kosovës, Sveçla: Njëri nga të vrarët, truproja e Aleksandër Vulinit