Briam me kunguj dhe patate nga zonja Albana

Briam me kunguj dhe patate

Përbërësit:

 • 500 gr kungulleshka
 • 500 gr patate
 • 3 qepë mesatare
 • 2-3 thelpinj hudhra
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 tufë kopër
 • 1-2 domate të freskëta
 • 1 lugë supe pure domate
 • 1 gotë vaj
 • Koncentrat perimesh/mishi
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë patatet dhe kungulleshkat dhe i presim në feta, ndërsa dy kokrra qepë i presim në gjysmë rrathë të holla. I vendosim në një tavë ku shtojmë kripë, piper, majdanoz dhe kopër të grirë. Domateve u heqim cipën e farëzat, i presim në feta të holla dhe i shtrojmë mbi kungujt e patatet. Qepën e mbetur e presim në kubikë të vegjël së bashku me hudhrën dhe i skuqim derisa të marrin pak ngjyrë. Shkrijmë koncentratin në pak ujë të nxehtë dhe e hedhim tek qepa së bashku me purenë e domates. E lëmë të marrë valë, rregullojmë shijen me pak piper dhe shtojmë salcën në tavë mbi perimet. E vendosim tavën të piqet në furrë mesatare për rreth një orë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Manchester City 1-1 Real Madrid pas 120 minutave, ndeshja e Champions shkon me penallti! Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! (GOLAT)

DIREKT/ Manchester City 1-1 Real Madrid pas 120 minutave, ndeshja e Champions shkon me penallti! Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! (GOLAT)