Britani/ Kapja e kanabisit me vlerë 1 milion paund në vilë, shqiptari i besuari i ‘kokës’ së grupit dënohet 7 vjet burg

Pamje brenda nderteses ku eshte gjetur kanabisi

Policia britanike zbuloi disa muaj më parë afërsisht 400 bimë kanabisi gjatë një bastisjeje në një vilë 5-së katëshe, e cila ishte modifikuar për rritjen e kanabisit brenda saj.

Samir Bagdadi kreu i grupit kishte shndërruar dy kate të ndërtesës historike për t'u përdorur si një fermë droge, e kompletuar pajisje ushqimore dhe enë gatimi në një kat dhe 400 bimë në një tjetër.

Pas veprimeve të dyshimta policia u vu në ndjekje të anëtarëve të tjerë të këtij  rrjeti. Bagdadi mohoi të dinte për ekzistencën e burrave në ndërtesë, por të tetë u arrestuan në vendin e ngjarjes dhe u akuzuan për prodhimin e drogës. Shtatë prej tyre u përpoqën të fshiheshin nga policia. Bagdadi, 53 vjeç në një gjyq maratonë të mbajtur këtë javë, u dënua me 7 vjet burg.

Ndërsa, krahu i djathtë i Bagdadit, Anastas Bani, 28 vjeç, një emigrant i paligjshëm me origjinë shqiptare, u dënua me 42 muaj burgim. Gjashtë anëtarët e tjerë të bandës, pesë me origjinë shqiptare dhe një me kombësi të përbashkët greke/shqiptare, janë burgosur më parë për periudha të ndryshme midis dhjetë dhe 33 muaj për rolin e tyre në zinxhirin e grupit kriminal.

Zyrtarët zbuluan se kati i pestë përdorej për rritjen e një numri të konsiderueshëm bimësh, të ndihmuar nga gati 60,000 £ me vlerë të pajisjeve të kultivimit. Një total prej 502 bimësh, në fazat e hershme të rritjes, u gjetën në këtë fermë, shkruajnë mediat britanike.

Nëse droga do të shitej në tregun me pakicë, do të kapte një vlerë totale prej 1 milion paund. Kati i tretë i një banese 5 kate u përdor nga banda për të jetuar. Aty nuk jetonte vetëm kreu i grupit, Samir Bagdadi.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    “Pol i tretë?!” A duhet që 20 partitë e reja të bashkohen kundër PS, PD, LSI?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet e 25 prillit, delegacioni i ODIHR vjen në Shqipëri, 5 ditë takime me krerët e partive