Britania e Madhe nis provën, katër ditë në javë punë! A do të jenë më efektivë punonjësit?

Foto ilustruese

Foto ilustruese

Një provë ka nisur këto ditë në Britaninë e Madhe, ku do t’i lejohet punonjësve të punojnë katër ditë të javës.

Në thelb, ideja është që punonjësit e kompanive të punojnë vetëm 80% të javës së tyre normale me 100 % të pagës për të parë se çfarë ndikimi do të ketë ky ndryshim në produktivitetin e tyre.

Tingëllon mjaft e drejtë, apo jo?

Quhet modeli 100:80:100. Punonjësit marrin pagesë të plotë për 80 për qind të punës, por duhet të punojnë me produktivitet 100 për qind.

Si ju duket kjo ide?

Programi gjashtëmujor po kryhet nga 4 Day Week Global së bashku me grupin Autonomy dhe studiues nga Universiteti i Kembrixhit, Oksfordit dhe Kolegji i Bostonit.

Bizneset dhe kompanitë pjesëmarrëse do të marrin mbështetje nga akademikë të lartë.

“Java katër-ditore sfidon modelin aktual të punës dhe i ndihmon kompanitë të largohen nga matja e thjeshtë e kohës që njerëzit janë “në punë”, në një fokus më të mprehtë në produktin që prodhohet. 2022 do të jetë viti që paralajmëron këtë të re të guximshme. e ardhmja e punës.”-tha menaxheri i programit 4 Day Week Global.

Si mendoni ju a do të ishte kjo një mënyrë e mirë për të rritur produktivitetin tek punonjësit?

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës