Britania: Sulmet e Kievit ndaj bazave ruse janë një goditje për Moskën

Britania: Sulmet e Kievit ndaj bazave ruse janë një goditje për Moskën

1670320266_kjsahd.PNG

Rusia mund t'i konsiderojë shpërthimet e djeshme në bazat e saj pranë Ryazan dhe Engels ndër "dështimet më të rëndësishme strategjike" në mbrojtjen e forcave të saj që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, shkruan Ministria Britanike e Mbrojtjes në inteligjencën e saj të përditëshme, raportojnë mediat e huaja.

Raporti i publikuar në Twitter, nënvizon se dy bazat janë të vendosura "shumë më larg brenda Rusisë sesa në shpërthimet e mëparshme të ngjashme: Engels është më shumë se 600 km larg territorit të kontrolluar nga Ukraina".

Ekspertët bitanik kanë shpjeguar se Engels është baza kryesore operative e aviacionit rus me rreze të gjatë (LRA) në Rusinë perëndimore dhe strehon më shumë se 30 bombardues. Këta avionë kontribuojnë në parandalimin bërthamor të Rusisë dhe janë përdorur shpesh për të lëshuar raketa konvencionale të lundrimit në Ukrainë. 

"LRA ka mundësi të përgjigjet duke zhvendosur përkohësisht bombarduesit në baza të tjera. Zinxhiri i komandës ruse ndoshta do të përpiqet të identifikojë dhe të vendosë sanksione të rënda ndaj oficerëve rusë që mbahen përgjegjës për lejimin e incidentit", përfundoi raporti.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky viziton Donbass! Sulm me dron në rajonin Kursk të Rusisë! Hungaria bllokon 18 miliardë kredi të BE-së për Kievin


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Nga Pëllumb Gjoka, tek Kasandër Noga dhe Gjergj Cukali, ja 51 emrat e plotë të operacionit të SPAK-ut

Nga Pëllumb Gjoka, tek Kasandër Noga dhe Gjergj Cukali, ja 51 emrat e plotë të operacionit të SPAK-ut