Brushtull, gatim tradicional me miell misri, spinaq dhe djathë nga zonja Albana

Brushtull

Përbërësit:

 • 500 gr miell misri
 • 1/2 kg spinaq
 • 1 tufëz kopër
 • 1 tufë me qepë të njoma
 • 1 tufëz majdanoz
 • 1 tufëz dhjozmë
 • 3-4 hudhra të njoma
 • 3 kokrra vezë
 • 300 gr djathë të bardhë
 • 1 filxhan vaj ulliri
 • 3 lgj gjalpë të tretur
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë spinaqin nga gjethet e dëmtuara, e lajmë mirë me ujë të bollshëm dhe më pas e shtypim fort. Shtojmë qepët e hudhrat e njoma të grira hollë, dhjozmën, koprën, majdanozin të prerë imët si dhe vajin e ullirit. Më pas, rrahim vezët në një pjatë dhe i hedhin brenda. Shtojmë djathin e thërrmuar, gjalpin e tretur që të lidhet. Mund të shtojmë edhe pak kripë e pak piper nëse duam. I përziejmë mirë të gjithë përbërësit. Hedhim miellin e misrit ngadalë ngadalë duke e përzier në mënyrë që të ngjeshen të gjitha bashkë dhe të mos na bëhet kokrra kokrra. Në fund hedhim ujë të vakët derisa të formohet një brumë i lidhur si top. Njomim duart me ujë dhe hapim brumin në tepsinë e lyer më parë me vaj ulliri. I thërrmojmë sipër djathë dhe e lyejmë me vaj. E vendosim të piqet në furrë në 180 gradë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ I kërkoi një qytetari 50 mijë lekë për ta lehtësuar nga kallëzimi, AMP arreston oficerin e krimeve të Komisariatit nr.4 (EMRI)

Tiranë/ I kërkoi një qytetari 50 mijë lekë për ta lehtësuar nga kallëzimi, AMP arreston oficerin e krimeve të Komisariatit nr.4 (EMRI)