Buka e ëmbël e Pashkës nga zonja Albana

Buka e ëmbël e Pashkës

Përbërësit:

 • 100 gr maja e butë
 • 40 gr sheqer
 • 80 ml ujë i vakët
 • 250 gr gjalpë
 • 300 gr sheqer
 • 3 vezë
 • 2 të kuqe të vezëve
 • 350 gr qumësht
 • 1 kg e 100 gr miell
 • 1 lk kripë
 • 3 gr mastika
 • 1 lk mahlepi
 • 50 gr gjalpë

Për lyerjen e bukës:

 • 1 vezë
 • 1 ls sheqer
 • 2 ls ujë

Përgatitja:

Majanë e butë e aktivizojmë me sheqer dhe ujë të vakët.  Në një tenxhere shtojmë gjalpin të tretet bashkë me sheqerin.

Në një tas shtojmë të verdhat e vezëve dhe 3 vezë të plota. I rrahim me tel dore, shtojmë gjalpin e rrahur me sheqerin dhe qumështin.

Në mikser vendosim miellin, mahlepin dhe mastikën që e kemi rrahur në havan. Hapim në qendër të miellit një gropë ku shtojmë përbërësit e lëngësht si dhe majanë. E rrahim në nivel të ulët shpejtësie dhe pas 10 minutave rrisim shpejtësinë. Për ta shkëputur brumim lyejmë duart me gjalpë. E punojmë pak me duar dhe e lemë në tas të mbuluar me membranë që të vijë për 1 orë. I japim formë, vendosim vezë të lyera pashkësh, e lemë sërish të vijë dhe më pas e lyejmë sipërfaqen e bukës me të bardhë veze që e kemi përzierë me sheqer dhe ujë. E vendosim të piqet në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 40 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?