Bukëza / Pogaçe të vogla me kos nga zonja Albana

Bukëza / Pogaçe të vogla me kos

Përbërësit:

  • 2 gota kos
  • 1 gotë vaj
  • 3-4 gota miell
  • 1 bustinë pluhur pjekës
  • Kripë
  • Gjizë për mbushjen e bukëzave
  • 1 vezë për lyerjen e sipërfaqes

Përgatitja:

Zëmë brumin me kos, vaj, kripë, pluhur pjekës dhe miell. E lëmë brumin të vijë dhe më pas krijojmë një petë të madhe. Me anë të një gote krijojmë forma të rrumbullakta të cilat i mbushim me gjizë ose djathë dhe i lyejmë me vezë përsipër. I vendosim pogaçet të piqen në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 35 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja