Shupenzë/ Dyshohet se janë helmuar nga uji i pijshëm se janë çarë tubacionet, rreth 30 persona përfundojnë në spital

Shupenzë/ Dyshohet se janë helmuar nga uji i pijshëm se janë çarë tubacionet, rreth 30 persona përfundojnë në spital

Foto ilustruese nga spitali i Bulqizës

BULQIZË- Rreth 30 persona janë paraqitur në spital pasi dyshohet se janë helmuar nga uji i pijshëm, për shkak se janë çarë tubacionet.

Nga kontaktet që Report Tv ka pasur me banorët, mëson se situata paraqitet e rënduar, pasi spitali i Shupenzës është i tejmbushur dhe disa qytetarë janë detyruar të kthehen në shtëpi pa marrë ndihmën e duhur mjekësore. Një prej banorëve të fshatit Shupenzë e cili tha se edhe bashkëshortja e tij kishte pasur të njëjtat simptoma me banorët e tjerë, dhimbje të forta barku diarre dhe të vjella. Ai sqaroi se prej dy ditësh uji në rubineta nuk ka një ngjyrën e zakonshme dhe shijen nuk e ka të mirë. Ai shtoi se edhe fëmijët po ankohen për dhimbje barku.

Megjithatë, lidhur me këtë situatë nuk ka asnjë reagim zyrtar nga ana e autoriteteve vendore. 

Një situatë e ngjashme është regjistruar edhe vitin e kaluar po në Bulqizë ku u helmuan mbi 140 qytetarë të cilët përfunduan në spital me dhimbje barku, diarre dhe komplikacione të tjera shëndetësore.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:58
Helmimi i 30 personave në Shupenzë, PD: Akt kriminal i përsëritur! Drejtësia të hetojë përgjegjësit

Ish-deputetja e PD në qarkun Dibër, Dhurata Çupi ka akuzuar qeverinë lidhur me ngjarjen e helmimit të 30 banorëve në Shupenzë. Ish- deputetja ka sjellë në vëmendje të njëjtën ngjarje të ndodhur muaj më parë duke vënë theksin se nuk ka asnjë hetim të kryer, nuk ka asnjë përgjegjës. Ajo i bën thirrje Prokurorisë që të nis hetimet, pasi saj pas kësaj ngjarje fshihet një akt kriminal. 

"Po i helmojnë prej 7 vitesh me varfëri duke i çuar në skamje.
Po i helmojnë duke u vjedhur xhepat përmes taksave që paguajnë rregullisht për 7 vjet me radhë. U bë e disata herë që po i helmojnë me ujin që pijnë.Janë banorët e Shupenzës kete herë dhe Bulqizes disa muaj me parë, të cilët vazhdimisht rezulton të helmohen nga uji i pijshëm në rubinetat e tyre, dhe ndonëse ky fakt është denoncuar dhjetra herë, ende askush nuk ka marrë asnjë përgjegjësi. Ndërsa banorëve u rrezikohet jeta nga helmi, auroritetet heqin përgjegjësitë nga vetja për këtë ngjarje.

Korrupsioni institucional në vepra publike është trendi i rilindjes, por ky korrupsion po u rrezikon jetën këtyre banorëve. Asnjë hetim nuk është kryer nga organet kompetente të hetimit. Askush nuk ndihet para një akti të tillë kriminal. Institucionet të marrin përsipër përgjegjësitë që u takojnë në mënyrë që uji të jetë ujë dhe jo helm për banorët e Shupenzës zonë ku burimet natyrore janë aq të shumta sa nuk mund të lejohet për asnjë arsye korruptive një akt i tillë kriminal.

Organet e drejtësisë të hetojnë një orë e më parë për këtë ngjarje të përsëritur e të nxjerrin para drejtësisë përgjegjësit që po ju kushton shëndetin banorëve të Bulqizës. Është koha për të vepruar dhe jo për të heshtur", shprehet Çupi.

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 11/01/2021 00:13

  Duhet te jene bashkuar ujrat e zeza me te bardhat.Kur jetoja ne Tirane,prane Stadiumit Dinamo,gjate viteve 90' kur shpertheu bumi I te ardhurve dhe ndertimeve,dhe kur kontrolli I shtetit ishte inekzistent,uji qe na vinte ne rubineta, edhe kur vinte,shpesh vinte me ngjyre e me ere,i shoqeruar me grimca qe vetem dhe' nuk ishin,dhe nuk po I pershkruaj, se me perzihet vetem t'i kujtoj,jo me te them se c'fare mendoj qe ishin.S.d.q.ne ate kohe barku,diarrea dhe te vjellat u perhapen ne mase ne zonen tone,ne pallatin ku banoja u semuren pothuajse te gjithe.Kishte disa me fat,midis te cileve dhe une qe kujtuam se ishim me fat,ose imune,se nuk pesuam asgje nga keto,por ne fact e pesuam me keq,se u infektuam me hepatitis(botkin,ose te verdhet),dhe nje grua qe banonte nje pallat me tutje,vdiq nga hepatitis.Njerez kini kujdes!

  Përgjigju
 • One: 10/01/2021 20:13

  Ne mos gabohem kjo shkolle ka patur raste te shumta te ngjashme ku rrezikohet jeta e nxenesve. Me duket e cuditshme qe e para ndodhin kaq shume raste dhe e dyta qe dikush nuk ben gje per te mos u perseritur

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Fiksimi për teorinë e shumatoreve të patericave në opozitë

Ylli Pata: Fiksimi për teorinë e shumatoreve të patericave në opozitë