Buxheti 2021/ Ekspertët për Report Tv: I guximshëm, parashikon rritje investimesh, por ka theks elektoral

TIRANË- Menjëherë pas publikimit të projektbuxhetit të vitit 2021, kanë nisur edhe komentet e para nga ekspertët e ekonomisë. Ka nga ata që e konsiderojnë të guximshëm pasi parashikon rritje të investimeve, dhe nga ana tjetër ka edhe rritje pagash për disa kategori të punësuarish, por edhe lehtësira në taksa për biznesin e vogël, edhe pse jemi në pandemi. Por ka edhe nga ata ekspert që kanë rezerva për këtë projektbuxhet pasi sipas tyre duhet të ishte i fokusuar tek përballimi i pasojave të pandemisë COVID-19.

"Është një buxhet i vazhdimësisë ku ruhen të njëjtat prioritete, në përdorimin e parave publike. Përparësitë në këndvështrimin tim duhet të ishin rishikuar për të zbutur efektet e tërmetit të nëntorit dhe të pandemisë. E shoh si një buxhet me theks elektoral që nuk arrin ti japë përgjigje sfidave që ka ekonomia në këtë periudhë.  Në këtë këndvështrim e shoh se pjesërisht buxheti i përgjigjet nevojave që po shkakton pandemia COVID", tha Zef Preçi.

"Kisha pritur më pak guxim nga qeveria në lidhje me disa parametra që janë shumë të rëndësishëm. E para investimet publike, shikoj që janë më të rritura se viti që viti që jemi. Njëkohësisht kemi rritje pagash, kushdo që e dëgjon në kohë pandemie dhe të ardhurat buxhetore janë me 292 milionë euro minus Janar-Shtator, do të mendohej që duhej të shtrëngohej dora. Nëse ecën mirë do të kemi rritje të konsumit dhe ajo të çon në rritje ekonomike. Është mbështetës për biznesin e vogël, pasi heq tatim dhe TVSH. Them se qeveria ka vendosur një bast të fortë me veten dhe ekonominë tonë", u shpreh Fatos Çoçoli.

Projektbuxheti i vitit 2021 është parashikuar 479 miliardë lekë ose rreth 32.5 miliardë më shumë se buxheti i pritshëm i këtij viti. Ekspertët Zef Preçi dhe Fatos Çoçoli thonë se lehtësirat e ndërmarra për biznesin janë pozitive, ndërsa presin që arka të mbushet nga rindërtimi.

"Arka e buxhetit mendohet të mbushet nëpërmjet rindërtimit pasi aty janë investuar më shumë para publike. Kemi 270 milionë dollarë që janë vetëm për rindërtimin, mbetet të shikohet edhe korrektesa e ndërkombëtarëve me fondet e tyre", deklaroi për mikrofonin e Report Tv Fatos Çoçoli.

"Ndryshimet që janë bërë në taksa duhet të jenë solide dhe të mos ndryshon në mes të vitit, pasi ndryshimet e shpeshta përkeqësojnë klimën e biznesit", tha Zef Preçi.

Ministria e Financave pret që borxhi publik të nisi të zbresë në vitin e ardhshëm, por për ekspertët kjo është thuajse e pamundur.

"Kriza ekonomike nuk mund të kapërcehet kaq lehtësisht. Unë mendoj që nëse ekonomia e vendit në vitin elektoral arrin të rimëkëmbet me gjysmën e parashikimit të qeverisë do të ishte sukses për vendin", u shpreh Zef Preçi.

"Është e pamundur të flasësh për të ulur borxhin publik në kohën që të gjitha vendet e tjera e kanë rritur. Nuk duhet të na shqetësoj fakti që borxhi ynë kapërceu me 10% menjëherë, dhe jam i bindur që edhe vitin e ardhshëm të jetë në të njëjtin nivel, pasi po bëhen një sërë investimesh", përfundoi Fatos Çoçoli.

Qeveria me projektbuxhetin e miratuar ka rritur pritshmëritë për realizimin e të ardhurave me 10%, ndërkohë që pret një rimëkëmbje me 5.5%, shifër më optimiste krahasuar me ato të ndërkombëtarëve.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • beni: 22/10/2020 16:40

    sigurisht i guximshgem, kur flet tos cocoli, lepiresi i te gjitheve, gazetari idiot qe ju e merrni si specialist ekonomnie

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Kurbin/ Vrau bashkëshortin me sqepar kur po flinte, nëna e 10 fëmijëve dënohet me 14 vite burg! Dyshohet se dhunohej vazhdimisht nga burri i alkoolizuar