Byrek me gjizë dhe spinaq nga zonja Albana

Byrek me gjizë dhe spinaq

Përbërësit:

  • 500 gr miell
  • 500 gr spinaq
  • 100 gr gjizë
  • 2 kokrra vezë
  • 100 ml qumësht
  • Vaj ulliri
  • Kripë

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim brumin për byrekun dhe e lëmë të pushojë pak të mbuluar me pecetë. Ndërkohë lajmë dhe grijmë spinaqin, kullojmë ujin, e shtypim me dorë dhe i hedhim kripë dhe vaj ulliri. Në një tas rrahim vezët, shtojmë gjizën dhe qumështin, i përziejmë dhe i hedhim tek spinaqi. Hapim petët nga 6, i vendosim në tepsi të lyer me gjalpë (gjysmat e petëve të spërkatura me gjalpë) hedhim spinaqin, shtrojmë petët e mbetura, hedhim gjalpë, e presim byrekun dhe e pjekim për 30 minuta në 220° Celsius.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit