Byrek sfoliat me spinaq në furrë nga zonja Albana

Petë sfoliat me spinaq në furrë

Përbërësit:

 • 1 petë sfoliat
 • 1 qepë
 • 250 gr spinaq
 • 1 tufë koper
 • 2 vezë
 • 100 gr djathë i bardhë
 • 100 gr djathë kaçkavall
 • 150 ml qumësht
 • 1 lgj miell
 • Vaj ulliri
 • Arrë moskat
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Petën e sfoliatës e hapim në një tavë. Kaurdisim fillimisht në pak vaj ulliri qepën e grirë imët, më pas shtojmë spinaqin dhe sapo të ulet volumi hedhim pak kripë dhe miellin dhe e përziejmë me lugë druri. Shtojmë qumështin dhe erëzat, e trazojmë mirë dhe e largojmë nga zjarri. E lemë të ftohet pak dhe më pas shtojmë vezët, djathin dhe koperën. Këtë masë e shtrojmë mbi petën sfoljatë, e mbulojmë sipërfaqen me djathë të grirë dhe e vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë për 25 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Vdekja e minatorit në Martanesh, Meta: Sakrifikojnë për bukën e gojës sa humbin dhe jetën, PL mbështet propozimet e tyre

Vdekja e minatorit në Martanesh, Meta: Sakrifikojnë për bukën e gojës sa humbin dhe jetën, PL mbështet propozimet e tyre