Cakaj anuloi pjesëmarrjen në respekt ndaj Kosovës/ Meta merr pjesë në Samitin e Sarajevës

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, do të marrë pjesë në një darkë që do të mbahet sonte në Sarajevë, në kuadër të Samitit të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore.

Ndërkohë që të martën, Meta do të jetë në takimin në nivel presidentësh në Jahorinë. Lajmi u konfirmua për Radio Evropa e Lirë nga këshilltari i Metës për rajon dhe diasporë, ambasadori Flamur Gashi.

Më herët, ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj, ka thënë se Shqipëria, në shenjë solidariteti me Kosovën, e ka anuluar pjesëmarrjen në samit, kryesisht për shkak të marrëdhënieve të organizatorit me Kosovën. Cakaj deklaroi se trajtimi ndaj Kosovës shkon kundër synimit për të krijuar një atmosferë besimi, marrëdhënie të fqinjësisë së mirë dhe stabilitet.

Dy ditë më parë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi njoftoi mospjesëmarrjen e vendit të tij në këtë samit, me argumentin se shteti nuk është trajtuar si i barabartë me pjesëmarrësit e tjerë. Organizatorët nuk e kanë ftuar Thaçin në cilësinë e presidentit, por thjesht si një përfaqësues, ndryshe nga drejtuesit e vendeve të tjera.

Duket se presidenti Ilir Meta nuk e ka parë të arsyeshëm qëndrimin e Kosovës dhe diplomacisë shqiptare ndaj kësaj çështjeje.

 • Sondazhi i ditës:

  A ju duken të drejta kritikat e kryeministrit Rama ndaj BE për vaksinën?

Komento

Komente

 • valter: 08/07/2019 21:17

  Shtrohet pyetja se kende e perfaqeson ky njeri..?..Ne koridore te drejetesise se munguar me vite me radhe,flitet se legeni i pare nga politika kriminale shqiptare do jete pikrisht presidenti,po qe se rikthehet nga Sarajeva,a po do behen bashke me Grujevskin ne Hungari..

  Përgjigju
 • xreport: 08/07/2019 21:03

  shqiperia nuk shkon. tradhtari shkon

  Përgjigju
 • Koli: 08/07/2019 17:57

  Waaaa cfare tradhetari!

  Përgjigju
 • Hinglateri: 08/07/2019 17:13

  E te se... ne te Theodhoriut shkofte Kokdaullja e Skraparit

  Përgjigju
 • Iliri: 08/07/2019 16:56

  SHERBETORI I SERBISE E NXORRI ME NE FUND KOKEN!!!

  Përgjigju
 • Zen: 08/07/2019 16:46

  President tradhtar dhe Hajdut ? Ku Duhet Shporur SA me perpara !!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Pollo te ‘5 Pyetjet’: Kritikat e Ramës ndaj BE për vaksinën të rrezikshme për vendin! Roli si ndërmjetës mes Greqisë e Turqisë, propagandë