Caktohet kalendari i Seria A, ndeshje çdo tre ditë, e para plotësohet java e 25

Ajo që ekipe si Inter, Milan, Juventus dhe Napoli kishin frikë u vendos sot përfundimisht në Seria A. Liga e këtij kampionati u mblodh për të marrë vendimet lidhur me datat dhe oraret e rikuperimit të ndeshjeve të mbetura për mbylljen e sezonit, në një kohë kur vetëm të enjtën qeveria dhe federata vendosën datën 20 qershor për rifillimin e kampionatit, të ndërprerë që më 9 mars për shkak të koronavirusit.

Përfundimi nxorri që futbolli në Itali do të nisë që me datën 13 qershor, po ashtu do të luhet edhe me 14, kur janë vendosur të luhen dy gjysmëfinalet e kthimit të Kupës, Juventus-Milan dhe Napoli Inter. Vetëm tre ditë më pas, me datë 17 qershor, do të luhet finalja e Kupës, ndërsa me 20 qershor nis kampionati me katër ndeshjet e prapambetura të javës së 25, ku mes të tjerave është edhe Sampdoria-Inter.

Për këtë kalendar mjaft të ngjeshur, në një kohë kur skuadrat kanë tre muaj pa zhvilluar as edhe një ndeshje, është rebeluar Interi. Sipas mediave italiane skuadra e drejtuar nga Conte po mendon që në ndeshjen e kthimit për Kupë me Napolin të luajë me ekipin primavera, pra të rinjtë.

Sakaq në vendimet e sotme u caktua që 12 javët e mbetura të Seria A të luhen çdo tre ditë. Të martën e 23 qershorit do të nisë java e 27, ndërsa sezoni do të mbyllet të dielën e dy gushtit, që është edhe afati i fundit i vendosur nga UEFA.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pandemia 'i ul volumin' artistëve, revoltohet Elton Deda: 8 muaj pa punë, po shkojnë drejt falimentit