'Calja mori 300 milionë lekë për garat e 2021', Gjoza flet për shpërblimet në peshëngritje: Në 2024 Shqipëria kandidate për Botërorin e të rriturve

30 milionë lekë të reja ka marrë sportisti Briken Calja me ligjin e ri të shpërblimeve. Pas tij, të tjerë talente janë duke u vlerësuar financiarisht. Teksa po bëhen gati për kampionatin botëror që do të mbahet Shqipëri, presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes Elez Gjoza ndjehet më i qetë dhe flet për frymëzimin e të rinjëve në këtë sport.

“300 milionë lekë ka marrë sportisti ynë i talentuar Briken Calja para 6 muajsh, ndërsa 40 milionë lekë ka marrë Ertjan Kofsha nga Europiani. Nuk ka ndodhur ndonjëherë që një sportisti 17-vjeçar të shpërblehet me kaq lekë,”-u shpreh Elez Gjoza, presidenti i FSHP.

Në fund të muajit mars Shqipëria dhe konkretisht Tirana e Durrësi do të presin kampionatin botëror për të rinjtë në peshëngritje. Ky është aktiviteti i radhës për këtë sport në vendin tonë, pasi në 2022 ishte fillimisht kampionati europian për të rritur dhe më pas zgjedhjet për presidentin e federatës botëror.

“Është një ngjarje shumë e madhe, është e para herë që ndodh në Shqipëri një kampionat botëror për të rinj. Ceremoninë hapëse do ta bëjmë në Tiranë, eventin kryesorë, ndërsa më pas do zhvendosemi në Durrës,”-tha Elez Gjoza, presidenti i FSHP.

Përveç Botërorit për të rinjtë Shqipëria është kandidatja kryesore që në 2024 të organizojë Botërorin për të rritur në peshëngritje.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Artistja polake realizon murale në doganën e Kapshticës

FOTO/ Artistja polake realizon murale në doganën e Kapshticës