‘Çamëria një zë që duhet dëgjuar’ një libër histori! Tahir Muhedini: Politika, zë i munguar në çështjen 'çame'

TIRANË- “Çamëria një zë që duhet dëgjuar”, është libri i autorit dhe diplomatit shqiptar për çështjen çame Petrit Begati që u promovua mbrëmjen e së premtes në Panairin e Librit në ambientet e Pallatit të Kongreseve.

Për Kryetarin  e Akademisë për studimet e Çamërisë, Tahir Muhedini libri veç të tjerash është një thirrje  e fortë dhe për politikën për të qenë një një zë i dëgjuar, në kaozën e padrejtësisë historike ndaj popullit çam.

“Që tek titulli “Çamëria një zë që duhet dëgjuar”, që këtu duhet të kuptojmë si politika shqiptare si shteti shqiptar ka qenë një zë i padëgjuar si për çështjen kombëtare, për shqiptarët e Çamërisë dhe për popullin çam", u shprehTahir Muhedini. 

”Ne jo vetëm që nuk duhet të heqim dorë pasi është një popull i tërë që ka tradita, ka histori dhe ashtu siç kërkojnë të tjerët të kërkojmë dhe ne të drejtën tonë”, tha Alfred Mosiu ish-President i Shqipërisë. 

Autori i cili rrjedh vetë nga një familje çame, ndër themeluesit e shoqatës Çamëria Petrit Begati  në një kënd publicistik sjell këtë herë të trajtuar periudhën kyçe të historisë pasuruar me informacione dhe  dokumente.

Petrit Begati sinkron Momenti historik i kauzës sime  më rreshtoi mua që në ditët paspluraliste  në ditët e para është që mora krahun e duhur e t’i shërbeja kaozës së drejtë për çështjen çame , për t’i shërbyer kësaj kaoze pasi është një tragjedi e dhimbshme për të hedhur themele të shëndosha duke e formësuar dhe vendosur disa piketa në librin “Çamëria një zë që duhet dëgjuar”.Ka ardhur momenti që politika t’ua lërë kohën hitorianëve e specialistëve e të flasë vetë historia. Duhet bashkim  për të kërkuar të drejta për vendin tonë.

Qershori i vitit 1944  është muaji më tragjik i historisë  e popullit  shqiptar të Camerisë, pasi ndaj tyre u krye një masakër e vërtetë genocidi grek ku mijëra njerëz u vranë dhe u dëbuan nga shtëpitë e tyre, ndërsa ende sot e drejta e tyre vijon të mbetet një çështje e paszgjidhur shekullore.

B.K./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

'5 Pyetjet'/ Kreshnik Spahiu: Vula ju dha Berishës sepse është pjesë e pazarit PS - Rithemelim

'5 Pyetjet'/ Kreshnik Spahiu: Vula ju dha Berishës sepse është pjesë e pazarit PS - Rithemelim