Carlo Bollino: Ja ku gënjen Berisha mbi agjentin e FBI, dhe pse as në 11 shkurt nuk do ketë asnjë ''uragan popullor'' kundër Edi Ramës 

Carlo Bollino: Ja ku gënjen Berisha mbi agjentin e FBI, dhe pse as në 11 shkurt nuk do ketë asnjë ''uragan popullor'' kundër Edi Ramës 

Historia e agjentit të FBI-së Charles McGonigal, i akuzuar nga autoritetet amerikane si bashkëpunëtor me një oligark rus nën sanksione pasi është larguar nga FBI, po gjallëron opozitën shqiptare shumë më shumë se opinionin publik amerikan. Arsyeja e kaq shumë entuziazmi është se i njëjti agjent i FBI-së, në një tjetër proces gjyqësor, akuzohet se kur ishte ende anëtar i FBI-së ka frekuentuar Shqipërinë, Kosovën, Malin e Zi dhe Bosnjë Hercegovinën ku ka takuar biznemen dhe zyrtarë të lartë të këtyre katër shteteve, përfshi dhe kryeministrin Edi Rama. Agjenti i FBI-së kishte dhe dy miq shqiptarë (Agron Nezën dhe Dorjan Duçkën), njëri prej të cilëve (Neza) i ka huazuar 225.000 dollarë në tre këste të ndryshme me impenjimin për t’ja kthyer. Duçka (i cili nuk rezulton qe ka paguar asnjëherë agjentin e FBI-së) ka qenë edhe këshilltar i Edi Ramës, drejtor në një ministri gjatë qeverisë së Berishës dhe zëvendësministër kur Ilir Meta (me të cilin është dhe kushëri) qeveriste me socialistët. Autoritetet amerikane e akuzojnë agjentin e FBI-së se ka marrë këtë hua dhe ka udhëtuar në Ballkan duke takuar autoritetet, pa njoftuar paraprakisht Byronë, siç kërkojnë rregullat shumë strikte të kontrollit, të vlefshme për të gjithë pjesëtarët e FBI-së. Ky është krimi për të cilin duhet të përgjigjet. Edhe pse janë autoritetet amerikane që zbuluan borxhin me shumën prej 225.000 dollarë, në fakt, nuk kanë akuzuar për korrupsion as agjentin e FBI-së që e ka marrë dhe as shqiptarin Agron Neza që e ka dhënë. Shenjë e padiskutueshme se drejtësia amerikane nuk e konsideron atë shumë ryshfet, por vetëm borxh. 

Do të kishte mjaftuar vetëm kaq për të rrëzuar kështjellën me akuza që opozita po përpiqet të ndërtojë në mënyrë të dëshpëruar, duke pretenduar se këta para janë prova që Rama ka korruptuar FBI-në për të shkatërruar Partinë Demokratike: fillimisht me skandalin e rublave ruse të paguara për Lulzim Bashën, pastaj me deklarimin e Berishës si “non grata”. Natyrisht, nuk është e para herë që opozita dhe analistët e saj lexojnë nga një akt gjyqësor vetëm fjalitë që iu interesojnë politikisht, duke injoruar gjithë pjesën tjetër. Rezultati është një mish-mash akuzash që fryhen ditë pas dite si një vezë e rrahur, deri në pikën që akuzojnë Ramën qe është mik i agjentit të FBI-së, si një aleat i Rusëve se ka tradhëtuar bashkë me PD-në edhe Shtetet e Bashkuara pak a shumë siç bëri Enver Hoxha kur u bë aleat i rusëve dhe jugosllavëve. Po nëse do të kishte patur mik një agjent të KGB-së, për çfarë do ta akuzonin? 

Kulmi, sipas deshmi te analistit shqiptaro-amerikan Geri Kokalari në Report Tv, është se vetë Sali Berisha është takuar me agjentë të FBI me kërkesë të tij, në SHBA dhe në Tiranë, ku tentoi të informonte për korrupsionin e ish-kryeministrit Fatos Nano. Por në konkluzionet e takimeve që janë edhe në dosje, agjentët e FBI e vlerësuan si jo të besueshëm Berishën, ndërsa gjatë gjithë kohës nënvizuan se ishte shumë nervoz. Pra si gjithmone ai akuzon të tjerët për ato që ka bërë vetë

Në fakt strategjia e një pjese të opozitës është e qartë: të përpiqen të përmbysin imazhin e një njësie anti-amerikane që Berishës dhe të Metës kanë ndërtuar rreth vetes në dy vitet e fundit. Të dëgjosh Sali Berishën që akuzon Edi Ramën se ka kompromentuar marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara pasi pikërisht Berisha u përpoq të çonte në gjykatë kreun e Departamentit të Shtetit që e deklaroi “non grata” dhe etiketoi me çdo epitet të mundshëm ambasadoren e tij në detyrë (për të mos folur për akuzat e tij se CIA kishte nxitur revoltat e 1997), është qesharake dhe tragjike në të njëjtën kohë. Tregon pabesueshmërinë e tij totale morale dhe pozicionin e dëshpëruar politik, të dyja karakteristika që e bëjnë një lider fals dhe gënjeshtar, të aftë vetëm të groposë opozitën shumë më shumë nga sa do të mund të kishte bërë gjithë FBI-ja bashkë.  

Nën ethet e raptusit filoamerikan, Berisha dhe Meta lajmëruan me 11 shkurt të disatin “uragan popullor” që do të detyrojë Edi Ramën të japë dorëheqjen. Pritet që nga shtatori i vitit të kaluar, por deri tani ende asnjë gjurmë. Dhe vështirë se do të duket edhe pas dy javësh. Arsyet janë të shumta: 

1. Asnjë qytetar me logjikë nuk arrin të barazojë oficerin e lartë të FBI-së me një kapo mafie në kërkim dhe kështuqë askush nuk sheh ndonjë skandal se pse Edi Rama e ka takuar, asnjëherë vetëm dhe pa e mbajtur si mister. Ishte shumë më e rëndë që Sali Berisha ulte në tavolinën e Këshillit të Sigurisë Kombëtare  një trafikant si Damir Fazlliç që ndërkohë paguante vajzën e tij dhe dhëndrrin e tij. Dhe për këtë askush nuk kërkoi dorëheqje.  

2. Akuza se ka qenë Edi Rama që informoi FBI-në për marrëdhëniet ruse të Lulzim Bashës (arsye për të cilat u arrestua në Shtetet e Bashkuara lobisti amerikan Nik Muzini), është e provuar që është false dhe opinioni publik e di fare mirë. Lajmi në fakt kishte dalë tri ditë më parë në mediat shqiptare, para se të informohej agjenti i FBI-së. Por edhe sikur të ishte kështu, problemi nuk qëndron në faktin se kush e informon FBI-në dhe drejtësinë amerikane për një skandal, por nëse skandali është i vërtetë apo jo. 

3. Akuza se ka qenë agjenti i FBI-së shoku i Edi Ramës që ka ndikuar mbi vendimin e Departamentit të Shtetit për të deklaruar Sali Berishën dhe familjen e tij si “persona non grata” për korrupsion madhor dhe minim të demokracisë, është një shpikje e dukshme: Masa e Departamentit të Shtetit është e majit 2021, ndërsa agjenti mik i Edi Ramës ishte larguar nga FBI në shtatori 2018, pra tre vite më parë. Ndërsa në vitin 2021 ai ishte tashmë nën hetim për vete për marrëdhëniet me oligarkun rus pas denoncimit nga ish e dashura Allison Guerriero. 

Këto tre fakte dëshmojnë përtej çdo dyshimi logjik se akuzat për Edi Ramën se ka përdorur marrëdhëniet e tij me agjentin e FBI-së për të shkatërruar opozitën shqiptare, janë absolutisht të shpikura. Nëse ata pak militantë që i besojnë akoma Sali Berishës do ta ndjekin në shesh, elektorati gri nuk i beson aspak, dhe për opozitën është problem i madh, pasi është pikërisht elektorati gri i vetmi në gjendje të transformojë një protestë partie në një “uragan popullor”. 

E vërteta është shumë më e thjeshtë dhe prej kohësh është nën sytë e të gjithëve: Edi Rama nuk kishte nevojë për askënd që të shkatërronte opozitën, sepse opozita u shkatërrua me duart e veta. Fillimisht me Lulzim Bashën që për tetë vite ishte një marionetë në duart e Sali Berishës dhe pastaj me vetë Berishën që zbriti në fushë e që me inat dhe hakmarrje përçau në mënyrë të pariparueshme krijesën e tij. Për të shpresuar që Edi Rama të shkojë në shtëpi, nuk duhet asnjë protestë në shesh dhe nuk vlen as pritja e një uragani popullor që s’ka për të ardhur kurrë. E vetmja gjë e logjikshme që duhet të ndodhë është që Sali Berisha të tërhiqet përgjithmonë nga jeta politike dhe të çlirojë Partinë Demokratike jo vetëm nga prania e tij, por edhe nga fantazmat që ai përfaqëson.

xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • asolingo: 01/02/2023 20:33

  Berisha genjen dite dhe nate 24ore pa pushim simboli i shpellarise,ai dhe Flamur Noka simboli i idiotizmit.

  Përgjigju
 • Marinela: 01/02/2023 20:14

  Bravoooo Bolino. Analize me saktesi llogjike te gjithe sjelljes politike te opozites ajo eshte shkateterruar nga serbi Sali berisha. Dhe ata qe sot e perfaqeson enuk kane shanse me ardhe ne pushtet nuk votohen nga njerzit e pergjegjshem te ketij vendi.

  Përgjigju
 • Cubel breca: 01/02/2023 19:40

  Ska me sakt me bolino. Me ben pershtypje qe me mir i thua ti ngjarjet ne shqiperi se sa keta albanologet tan te * shquar* qe me then te drejten na bajaten keq. Cubi i gjate ska nevoje fare as te bej fushat,se opuzita jon eshte pjerdhur dhe ka ngelur rrugeve si cifutet.

  Përgjigju
 • Klementi: 01/02/2023 18:55

  Berisha duhet te shkoje ne te Sheqeres

  Përgjigju
  • USA.: 02/02/2023 05:53

   Mjere kush i beson dhe ishkon mbas nje krimineli, haduti e vrasesesi sali berishes. Krimet qe i ka bere SHqiperis dhe shqiptareve ky moster per 32 vjet, skan te rrefyer. Shkaterimi i uzianave, fabrikave, bujqesis, ushtris dhe vjedhja e tyre, bekimi i piramidave, rahja e opozitareve ne 96, krimet ne vitin e zi 97, kur urdheroi hapjen e depove te ushtris, sulmi me arme dhe marja e instutucjoneve te shtetit me 14 Shtator te 98, degimi i forcave ushtarake, tankeve dhe aviacjonit per te bombarduar Jugun, shkaterimi i shtetit dhe cperfytrimi i qteraeve qe u ben hajdute te prones private dhe asaj shterore, Gerdeci, ku sekser i keti bisnesi qindra e mijra milone dollare ishte i biri i beishes shkelzen berisha, ku per pasoje u mori jeten e 26 veteve dhe plagosi mbi 300 te tjere. 21 Janari ku me urdher te berishes u vrane 4 vete me duar ne xhep , ne mes te bulevardit dhe shume krime te tjera, si shkaterus i demokracis, nxites i koorupsjonit dhe akoma drejtesia e re, fle gjume dhe i jep mundesi keti basdardi te rikethehet ne pushtet mbas 32 vitesh qe ka qene ne politik dhe me postet me te larta te shtetit, ktyeminister dhe president.Ketu ne Amerik gjat ketyre 32 vitesh , jane nderuar 6 president, ndersa berisha qe duhej te kish vdekur ne burg, nederkoh, qe po shkon drejt 80 vjetorit te lindjes , kerkon me cdo kusht e mjet te rikethehet kryeminister, jo, per te miren e SHqiperis dhe shqiptareve, por per te miren e vhtes dhe familjareve te tij, qe te mos ndeshkohen per krmet, koorupsjonin dhe pasurit qe kane vene nen hijen e pushtetit. Mjerisht per ata ish pushtetar qe i ven pas saliut, turp e fatkeqesi per ata simpatizant qe mashtrohen nga premtime dhe genjeshtrat e nje maskarai qe e ha turpin me buke duke genjyer e mashtruar qytetaret cdo dit. Data 11 SHkurtit jo vetem te bojkotohet, por bashkepunimi me hadutin dhe vrastarin tjete, ish presidentin me te felliqur, karagjoz ilir meten, te kethehen ne nje injorim per ti demaskuar publikisht qe vecse interesit te tyre , skan asgje te perbashket me interesin e shqiptareve.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Detaje te reja/ Arrestimi i policit në Fier, agjentët e infiltruar blenë drogë tek lokali i tij! Telefoni i të atit zbuloi trafikantin e armëve me Greqinë

Detaje te reja/ Arrestimi i policit në Fier, agjentët e infiltruar blenë drogë tek lokali i tij! Telefoni i të atit zbuloi trafikantin e armëve me Greqinë