Çelet java kulturore greke me koreografin Yannis Adoniou! Performanca moderne bazuar mbi mitin e Letos te Amfiteatri

Java Kulturore Greke nisi mbrëmjen e së mërkurës me një performancë artistike kontemporane të koreografit të njohur Yannis Adoniou së bashku me produksionin KUNST STOFF.

Energjia, klasi dhe eleganca e shfaqjes bazuar mbi mitin e Letos, gruaja e Zeusit dhe nëna e Apollonit e Artemisës, simboli i urtësisë e modestisë mbërtheu publikun që kishte mbushur Amfiteatrin e Liqenit Artificial të Tiranës.

Java Kulturore Greke premton shumë aktivitete të tjera kulturore. Nga data 25 deri më 29 maj tek Piramida e Tiranës do të jetë e hapur ekspozita “Shtatë Ngjyra”, krijuar nga shtatë piktorë shqiptarë me origjinë greke. Me 26 maj do të organizohet tek Parku Helen në Liqenin e Farkës, gara sportive Tiranathlon, ndërsa Me 25 dhe 26 maj aktivitetet do të jenë të shtrira dhe në Korçë e Gjirokastër.

Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë nisur me datë 1 maj dhe do të zgjasin deri në nëntor. Pjesë e tyre janë 20 shtete të ndryshme, që do të sjellin në Shqipëri qindra aktivitete.

M.Q./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?



×

Lajmi i fundit

Sfidat e sigurisë mbledhin në takim ministrat e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

Sfidat e sigurisë mbledhin në takim ministrat e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor