Çelja negociatat, Basha: Hap që do mbështesë Shqipërinë në realizmin e një ëndrre! Të vazhdojë lufta kundër krimit

Çelja negociatat, Basha: Hap që do mbështesë Shqipërinë në realizmin e një ëndrre! Të vazhdojë lufta kundër krimit

1657037158_lulzimbasha.jpg

Ish-kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europain. Basha shkruan se hapi i sotëm është një detyrim për Shqipërinë që të vazhdojë luftën kundër krimit të organizuar.

“Vendimi i BE për të nisur negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë është një hap që do të mbështesë Shqipërinë në rrugën drejt plotësimit të një ëndrre që e ndajnë të gjithë shqiptarët, anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian. Hapi i sotëm është edhe një detyrim nga i cili nuk mund te ikë askush, për të përmbushur kriteret në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, zbatimit të reformës në drejtësi, çlirimin e ekonomisë nga monopolet dhe nga oligarkia, konkurrencën e lirë si parakusht i zhvillimit ekonomik që krijon vende pune, reformën në administratën publike, respektimin e lirive dhe të drejtave të nëpërkëmbura të qytetarëve, lirinë e medias e mbi të gjitha garantimin e votës së lirë për shqiptarët. Kjo është e vetmja rrugë për ta bërë Shqipërinë si Europa”, shkruan Basha.


Lajmi kryesor:

Çelja e negociatave, Meta: Ditë e shkëlqyer, në dorën tonë nëse do zgjasë 5 apo 30 vite! Berisha: Rama s'na anëtarëson dot në BE! Basha: Hap drejt realizmit të ëndrrës


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

FORMACIONET/ Roma dhe Arsenal në shtëpi, nuk lejohet disfata në Europa League, Kumbulla në stol

FORMACIONET/ Roma dhe Arsenal në shtëpi, nuk lejohet disfata në Europa League, Kumbulla në stol