Çështja Beleri/ Avokatët grekë kërkesë Ramës: Të lirohet për t’u betuar! Vendimi për t’u mbajtur në qeli, arbitrar

“Të shoqërohet nga forca policie dhe të betohet si kryebashkiak i Himarës.”  Ky ka qenë mesazhi i juristëve grekë ditën e sotme për çështjen e Fredi Belerit. Me një gjuhë të ashpër, duke shigjetuar kryeministrin Rama, kryetari i Asamblesë së Dhomave të Avokatisë së Greiqsë, Dhimitros Vervesos dhe Presidenti i Avokatëve pa Kufij, Patrick Heny i drejtohen kryeministrit Rama duke u shprehur se Beleri duhet të betohet pasi një dënim i tillë ndaj tij është i hiperbolizuar. 

Avokatët grekë deklaruan se po shkelet konventa e të drejtave të njeriut dhe se masa është arbitrare. Sipas tyre, masa synon të pengojë ushtrimin e mandatit.

“Kryeministri shqiptar duhet t'u japë autorizimin e nevojshëm vartësve të tij, përkatësisht Drejtorit te Institucionit të Ekzekutimit të Dënimeve Penale të burgut të Durrësit ose Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, duke i lejuar ata të lehtësojnë transportin e Belerit për në Himarë, të shoqëruar nga oficerë policie, në mënyrë që të bëjë betimin e detyrës.”- thanë avokatët.

Deklarata e plotë: 

Në çështjen Beleri kemi shkelje të përsëritura të nenit 3 të Protokollit Nr. 1 i cili zbatohet si për zgjedhjet kombëtare ashtu edhe për ato lokale. Më konkretisht e drejta për zgjedhje të lira përbën një parim themelor dhe është thelbësore për vendosjen dhe ruajtjen e themeleve të një demokracie të vërtetë të qeverisur nga shteti i së drejtës. Neni 3 i Protokollit nr. 1 i jep të drejten një individi për të dalë si kandidat në zgjedhjet dhe, nëse zgjidhet, të drejtën për të ushtruar efektivisht mandatin e tij. Në rastin e Belerit, e drejta për të ushtruar efektivisht mandatin e tij është shkelur për shkak të masës së paraburgimit. Detyra e një përfaqësuesi të zgjedhur është të përfaqësojë elektoratin e tij, të tërheqë vëmendjen ndaj shqetësimeve të tyre dhe të mbrojë interesat e tyre. Aq më tepër, ky është rasti, nëse akuzat ndaj atij përfaqësuesi, kanë bazë politike.

Masa e paraburgimit e vendosur ndaj Belerit si nga Gjykata e Shkallës së Parë Vlorë ashtu edhe nga gjykatat e SPAK-ut të Tiranës është jashtëzakonisht e rëndë, në mos arbitrare, sepse masa e kundërshtuar synon të pengojë aplikantin të ushtrojë mandatin e tij si kryetar i zgjedhur i Himarës. Qeveria shqiptare është e detyruar të marrë në konsideratë masa më pak të ashpra për të mbrojtur të drejtën e Belerisit për të ushtruar detyrën si kryetar i zgjedhur i Bashkisë Himarë. Për rrjedhojë ka shkelje të nenit 3 të Protokollit Nr. 1.

B. Shkelje e nenit 10 të Konventës Europiane të të Drejtave të Njeriut

Ndalimi i Belerit si dhe refuzimi arbitrar nga gjykatat shqiptare për ta lejuar atë të marrë pjesë në mbledhjet e Keshillit Bashkiak dhe te kryeje detyrën e tij, cenon të drejtën e tij të shprehjes politike. Kjo ndodh sepse i heq mundësinë për te perfaqësuar efektivisht votuesit e tij dhe bie ndesh me integritetin dhe efektivitetin e procedures zgjedhore të 14 majit 2023, duke minuar

[perfundimisht synimin e saj, pra identifikimin dhe materializimin e vullnetit të popullit. Si rezultat, ka shkelje të nenit 10 të Konventës.

C. Shkelje e nenit 6 § 2 të Konventës Europiane të të Drejtave të Njeriut

Komentet dhe vërejtjet e përsëritura të bëra nga Kryeministri, vlerësimi negativ i njëanshëm i tij për çështjen Beleri dhe përdorimi i gjuhës së prerë e të pakujdesshme ndikon në opinionin publik për sa i përket fajësisë së Beleris dhe paragjykon vendimin e ardhshëm të Gjykatës. Deklaratat e kryeministrit Edi Rama shkuan përtej një mosmarrëveshjeje të thjeshtë me një kundërshtar politik. Te krijohet përshtypja se kryeministri është shprehur i kënaqur me arrestimin dhe ndalimin e vazhdueshëm të Belerit. Kryeministri mishëron, par excellence, autoritetin politik përgjegjës për organizimin dhe funksionimin e duhur të drejtësisë në Shqipëri. Ai duhet të ishte veçanërisht i kujdesshëm për të mos thënë asgjë që mund të krijonte përshtypjen se ai dëshironte te ndikonte në rezultatin e procedurave në pritje përpara Gjykatës. Si rezultat kjo përbën shkelje të nenit 10 të Konventës.

Shkelje e parimit të proporcionalitetit

Parimi i proporcionalitetit kërkon që të ketë një marrëdhënie të arsyeshme ndërmjet një objektivi të caktuar qe duhet arritur dhe mjeteve të përdorura për të arritur atë objektiv. Paraburgimi i Belerit për më shumë se 4 muaj për një shkelje të supozuar të ligjit të fushatës në vlerë prej 300 euro është haptazi nje mase joproporcionale. Çdo kufizim i të drejtave që i imponohet nje personi duhet t'i shërbeje një qellimi legjitim dhe të respektojë parimin e proporcionalitetit

Edi Rama të lejojë Belerin të bëjë betimin si kryetar i zgjedhur

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka pohuar vazhdimisht se "autoritetet e pavarura gjyqësore" po e pengojnë Belerin te dale nga burgu për të bëre betimin si kryebashkiak i Himarës. Në fakt, nuk ka asnjë vendim gjykate që e ndalon Belerin të bëjë betimin. Përkundrazi, në akt gjykimin numër 226 të datës 26 qershor 2023, nga Gjykata Speciale e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, e cila shqyrtoi kërkesën time për leje për të bërë betimin si kryetar bashkie, shprehimisht thuhet se

"Gjykata konstaton se... nuk është autoriteti kompetent dhe se i mungon juridiksioni për të vendosur për miratimin e lejes së kërkuar nga individi nën hetim."

Autoritetet kompetente për dhënien e kësaj leje janë (a) Drejtori i Institucionit të Ekzekutimit të Dënimeve Penale, ku ai banon aktualisht dhe (b) Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve. Këto subjekte janë njësi të thjeshta administrative dhe jo "autoritete të pavarura gjyqësore

Kryeministri shqiptar duhet t'u japë autorizimin e nevojshëm vartësve të tij, përkatësisht Drejtorit te Institucionit të Ekzekutimit të Dënimeve Penale të burgut të Durrësit ose Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, duke i lejuar ata të lehtësojnë transportin e Belerit për në Himarë, të shoqëruar nga oficerë policie, në mënyrë që të bëjë betimin e detyrës.

Në prani të amabsadores greke në Tiranë dhe avokatëve të ardhur nga Athina për këtë çështje, Gjykata e Apelit rrëzoi kërkesën e 6 në radhë për lirimin e Fredi Belerit. Prania e diplomates greke dhe grupit të avokatëve të huaj në Gjykatë u prit me protesta nga një qytetar shqiptar. 

Fredi Beleri u arrestua në ambientet e një lokali në Himarë, vetëm 2 ditë para zgjedhjeve lokale të 14 majit, pasi u kap në flagrancë bashkë më bashkëpunëtorin e tij Pandeli Kokaveshi duke blerë vota. Beleri nuk ka mundur të marrë detyrën, pasi autoritetet gjyqësore nuk i dhanë leje për të kryer betimin. Për çështjet e tij është angazhuar edhe qeveria greke e cila e quan arrestimit e tij të paligjshëm e politik. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:32
‘Greqia nuk lejon çamët të kërkojnë pronat, a nuk është shkelje e të drejtave të njeriut’, ja si përgjigjet avokati grek

 

 

Sot asambleja e Kryetarëve të Dhomave të Avokatëve të Greqisë ka mbajtur sot një konferencë për mediat për çështjen Beleri, duke listuar një sërë shkeljesh sipas tyre të konventës europiane të të drejtave të njeriut në këtë rast nga shteti shqiptar. Gjatë konferencës avokatët janë pyetur për të drejtat e shtetasve shqiptarë me origjinë çame që kërkojnë pronat në Greqi. Avokati ka deklaruar se janë në konferencë vetëm për çështjen Beleri.

REPLIKAT

Gazetari: Greqia nuk lejon shtetasit shqiptare me origjine çame të kërkojnë pronat në Greqi, a nuk është kjo shkelje e te drejtave te njeriut? Do protestonit ju dhe për këtë shkelje të shtetit grek?

A është shkelje dhe kjo e protokolleve që përmendët më parë?

Në Greqi, korrupsioni zgjedhor a është vepër penale dhe nëse po, personat që kryejnë këtë vepër penale arrestohen apo lihen të lirë?

Avokati: Ne nuk kemi ardhur këtu për të diskutuar në lidhje me çështjen e parë që ju pyetët. Kemi ardhur këtu për të folur për çështjen Beleri dhe do t’i referohemi asaj.

Në Greqi sigurisht ai që dënohet me formë të prerë dhe të parevokueshme nga Gjykata patjetër që arrestohet. Por ama ka një dënim, ka një vendim dënimi, nuk është se dikush mbahet në paraburgim. Nëse nuk kemi dyshimin e arsyeshëm se ata do të ikin, do të lëvizin nga vendi që janë mbajtur, ose kanë potencialin që të kryejnë vepra penale të tjera, ose të jenë në gjendje të ndryshojnë provat që janë në çështje penale. Dhe ne për sa i përket çështjes Beleri, shpjeguam se ai nuk është në gjendje të bëjë asnjë nga këto të tria.

Gazetari: Pyetja që bëra kishte të bënte të drejtat e njeriut dhe çështjen Beleri ju po e lidhni me Konventën e të drejtave të njeriut, a nuk është e njëjta gjë?

Avokati grek: Kemi ardhur për të folur vetëm për çështjen Beleri dhe vetëm për këtë çështje do të flasim.

 

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Himarioti: 19/09/2023 07:10

  Per mendimin tim keta avokat grek nuk duhet te lejoheshin te hynin ne shqiperi te bllokoheshin ne kufi ,keta jan pal me terroristin beleri fuck greqia

  Përgjigju
 • Iris: 19/09/2023 02:56

  Rama ka thene plot budallalleqe per te cilat ka patur raste dhe eshte penduar,por kesaj rradhe na ka te gjitheve ne krah per c'ka thene per Belerin,sepse ka shpehur opinionin e gjithe shqiptareve.Av.greke pretendojne se Beleri nuk permbush 3 arsyet per t'u mbajtur ne burg.Sigurisht qe i permbush sepse:1-ai mund te largohet ne Greqi duke pasur dy-shtetesi,e te kerkoje strehim politik per t'i shpetuar gjyqit,2-ka potencial per te kryer vepra penale duke qene se dihet pjesemarrja e tij ne masakren e Peshkepise,3-mund te ndyshoje provat ekzistuese.perderisa kishte mundesi te ushtronte presion duke blere votat/premtuar dokumente,po keshtu me premtime te ngjashme duke shtuar dhe kercenim te mundshem mund te detyroje deshmimtaret te terheqin/ndryshojne akuzat/deshmite.Thuhet se Belerit i eshte shkelur e drejta per te ushtruar mandatin e tij.Ne rradhe te pare,ky mandat eshte i prezymuar i blere nga te dhenat e deritanishme dhe ai perpara se te betohet,duhet te vertetoje para gjykates qe mandatin e ka fituar me te drejte,jo me euro/premtime dhe zgjedhes te sjelle me autobuza.Se dyti,flitet se Belerit iu shkel e drejta per ushtrimin e mandatit,por nuk eshte marre parasysh shkelja qe i ka bere vullnetit te popullit/votuesve ky Beleri duke blere vota.Nese shumica nuk ka dashur Belerin,atehere i eshte shkelur vullneti dhe preferenca e zgjedhjes,pikerisht nga Beleri me veprimet e tij dhe nga grupi qe u shit-bleh duke e katapultuar ne nje post kunder deshires se shumices .

  Përgjigju
 • Tutu: 18/09/2023 20:36

  Kur flasin dhe keta per demokraci..!!?? Greqia eshte fiks si Koreja e Veriut Micotaqid i pare, Micotaqis i dyte , Micotaqis i trete Papandreu i pare , Papandreu i dyte , Papandreu i trete… Pothuaj si: KimJog i pare KimJong i dyte Kim Jong un Kim Jong ti Kim jong ai… Shtete “demokratike te dyja “…!

  Përgjigju
 • estref: 18/09/2023 17:41

  Keta qelbesira jane ata qe mbrojten edhe kriminelin Kacifa....

  Përgjigju
 • Shqiptari: 18/09/2023 17:17

  Kete sherr ja futen Shqiperise me paramendim Berisha & Meta qe mos bojshin hair sate jet jata!

  Përgjigju
 • Yunanistan hesapi: 18/09/2023 17:07

  Meqë keni vetëm për çështjen Bejleri. Atëherë dhe ne kemi vetëm çështjen e Çamërisë.

  Përgjigju
 • vlora1: 18/09/2023 16:46

  Komentues te dashur ju skeni ci beni gomarit dhe i bini samarit,Shikoni ne Greqi jane ngritur te tere ne kembe per ceshtjen beleri.Shikoni ketu Saliun dhe Ilirin dy persona qe populli i ngriti ne majat me te larta te shtetit jo vetem qe gabuan duke e vene kete person kandidat dhe kete e bene nga ligesia dhe urejtja qe kane per shqiperine por dhe tani qe problemi ka mare permasa nuk terhiqen po kemngulin me ligesi ne kete ceshtje.Shikoni gazetaret ne greqi bllok te gjithe ne mbrojtje te belerit ,shikoni ketu gazetare si CANI,BUSHATI,SHKULLAKU etj hidhen ne zjarr ne nbrojtje te Belerit.Shitje e shpirtit kaq hapur per leke natyrisht te cudit

  Përgjigju
 • tani: 18/09/2023 15:50

  media duhet te percjelle me fort zerin e njerezve qe duan greqine larg trojeve tona

  Përgjigju
 • Juristi: 18/09/2023 15:42

  Na thoni një precedent të ngjashëm ku kryetari i minoritetit shqiptar në Greqi arrestohet dhe lirohet nga kryeministri?

  Përgjigju
 • Epiri: 18/09/2023 15:03

  Se si mund te beje betimin nje ne burg per blerje vote, kete vetem avokatet e greqise e dine. Keni per te lare shume ore greker, jeni njerez qe ju ka vdekur ora.

  Përgjigju
 • Shkodrani-Belgjike: 18/09/2023 14:57

  Ku e kan at hall madh tan greqia u çua ne këmbë për belerin, pse nuk flet edhe prifti i tyre ne Tiranë qe na dhuroj Sali horri, sa shum paskan investuar kta greket në Shqipëri, pse nuk fle Edi ne Këshillin e sigurimit se si po kanoset Shqipëria nga greket. Edhe media të beje më shumë për zërin e Shqiptarve, se opozint nuk kemi, po presim të dale një opozitë qe i del në mbrojtje dhe ngin zërin e Shqiptarve.

  Përgjigju
 • Gjykatësi: 18/09/2023 14:30

  Pse i drejtohen Ramës me kërkesën? Pse nuk na drejtohen ne? Apo kanë frikë.

  Përgjigju
  • Drejtësia EU: 18/09/2023 17:15

   Drejtohuni drejtësisë ku të doni ju grekët. Kjo nuk zgjidhet politikisht. Edhe për pronat e Çamërisë dhe të drejtat minoriteteve në Greqi drejtohuni drejtësisë EU.

 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, Lista Serbe: Kërkojmë që KFOR’i dhe EULEX’i të vendosen në veri që të frenohet Albin Kurti

Vrasja e policit në Kosovë, Lista Serbe: Kërkojmë që KFOR’i dhe EULEX’i të vendosen në veri që të frenohet Albin Kurti