Charles flet për bashkëshorten e tij: Unë do mbështetem tek Camilla, e di që do ti përkushtohet detyrës në mënyrë të palëkundur

Charles flet për bashkëshorten e tij: Unë do mbështetem tek Camilla, e di që do ti përkushtohet detyrës në mënyrë të palëkundur

Në fjalimin e tij të parë si mbret, Charles u ndal edhe në mbështetjen që merr nga bashkëshortja  etij Camilla.

"Unë mbështetem në ndihmën e dashur të Camilla, bashkëshortja ime mbretëreshë. Jeta ime sigurisht që do të ndryshojë ndërsa marr përgjegjësitë e mia të reja. Nuk do të jetë më e mundur që unë të jap kaq shumë nga koha dhe energjitë e mia për bamirësitë dhe çështjet për të cilat më intereson aq thellë. Por e di që kjo punë e rëndësishme do të vazhdojë në duart e besuara të të tjerëve. Kjo është gjithashtu një kohë ndryshimi për familjen time. Unë mbështetem në ndihmën e dashur të gruas sime të dashur Camilla. Në njohje të shërbimit të saj besnik publik që nga martesa jonë 17 vjet më parë, ajo bëhet bashkëshortja ime mbretëreshë. Unë e di se ajo do të sjellë në kërkesat e rolit të saj të ri përkushtimin e palëkundur ndaj detyrës, në të cilën unë jam mbështetur kaq shumë.

Mbreti Charles thotë se djali i tij William do të bëhet Princi i Uellsit.

“Si trashëgimtari im, William tani merr titujt skocezë. Ai më pason mua si Duka i Cornëall-it dhe merr përsipër përgjegjësitë për Dukatin e Cornwall-it, të cilat unë i kam ndërmarrë për më shumë se pesë dekada. Sot, jam krenar që e krijoj Princin e Uellsit, Tyëysog Cymru, shtetin, titullin e të cilit kam pasur kaq shumë privilegj të mbaj gjatë gjithë jetës dhe detyrës sime. Me Katerinën pranë tij, Princi dhe Princesha jonë e re e Uellsit, e di, do të vazhdojnë të frymëzojnë dhe udhëheqin bisedat tona kombëtare, duke ndihmuar për të sjellë margjinalët në terrenin qendror ku mund të jepet ndihma jetike."


Lajmi kryesor:

Mbreti Charles III mban fjalimin e parë: Do të jem i devotshëm për t'ju shërbyer me ndershmëri dhe dashuri! Nëna ime, frymëzim për të gjithë Britaninë


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori