Chelsea gjen akordin, ul në stol ish-mesfushorin e Juventusit

Chelsea gjen akordin, ul në stol ish-mesfushorin e Juventusit

Enzo Maresca

Në Angli po shtohen zërat se italiani Enzo Maresca do të bëhet trajneri i ri i Chelseat.

Zgjedhja e trajnerit të ri të Chelseat po i vjen fundi dhe aktualisht, duke gjykuar nga raportimi i mediave angleze, gjithçka tregon se posti prestigjioz do t'i jepet italianit Enzo Maresca, i cili e ktheu Leicester Cityn në Premier League sezonin që sapo u mbyll.

Drejtuesit e Chelsea përpiluan një listë kandidatësh, e cila përfshinte gjithashtu bashkatdhetarin e Maresca-s, Roberto de Zerbi, Dane Thomas Frank nga Brentford dhe trajnerin e Ipsuich, Kieran McKenna dhe në fund, 44-vjeçarin Maresca, pasuria e fortë e të cilit ishte 'praktika', teksa ka qenë asistent me trajnerin më të respektuar në Angli dhe më gjerë, Pep Guardiolën te City.

Maresca dikur ka qenë asistent i Pep Guardiolës te City dhe ka drejtuar edhe ekipin e të rinjve në këtë klub për një vit. BBC raporton se Maresca pritet të bindë më së shumti drejtuesit e Chelseat në takim dhe çështja e dëmshpërblimit mbetet e hapur, pasi Chelsea do t'i duhet t'i paguajë Leicesterit nga 8 deri në 10 milionë euro.

Nëse Maresca do të merret nga Chelsea, ish-mesfushori i Juventus, Sevilla, Fiorentina, Olympiacos dhe shumë klube të tjera do të jetë ish-asistenti i dytë i Guardiolës që sfidon spanjollin në Premier League.

Ishte suksesi i Mikel Artetës në stolin e Arsenalit që ishte një 'aset' shtesë për Maresca për të gjetur një punë në një nga klubet më të mëdha të ligës angleze.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë