‘Ciceron’, aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot (VIDEO)

Art, kulturë dhe spektakël, në vijim, rubrika “Ciceron”, ju njeh me aktivitetet që mund të ndiqni gjatë ditës.

1.Me 65 punime në grafikë e pikturë, të realizuara në tri periudha jetësore, ekspozita retrospektivë e artistit Abaz Hado “65 vjet - Një jetë në Art”  pret vizitorët në Galerinë e Artit Tiranë.

2.Me 45 riprodhime të tablove të përzgjedhura, vijon të jetë e hapur në Muzeun Historik ekspozita “Shqipëria dhe shqiptarët në tablotë e autorëve evropianë të shekullit XIX”.

3.Mbi  të drejtën e lëvizjes, qëndrimit e rikthimit brenda kufijve të çdo shteti, ekspozita "Intervistë vize", me video art, të artistëve si Vangjush Vellahu e Stefano Romano, qëndron e hapur  deri  7 janar në Qendrën Kulturore “Tulla”.

4.Ekspozita "Gjendje" e piktorit Fatmir Tufina qëndron e hapur sot dhe nesër në galerinë "Fab". E konceptuar në tri pjesë, 33 vepra sjellin në vaj, laps,  akrilik e teknikë të përzier piktura nga "Natyra", "Atelier" dhe "Bota e kafshëve".

5.E frymëzuar nga arti i fotografisë së Robert Frank,  ekspozita "Amerikanët" e artistit Fate Velaj pret vizitorët në COD në Kryeministri deri në 31 janar.

6.Me punime të realizuara midis viteve 2015-2022, ku shtron pyetje ekzistenciale, duke përfshirë edhe aspekte personale, artistja Blerina Muça mban deri në 30 janar në galerinë "Zeta" ekspozitën “Diçka nuk shkon”.

7.Vijon të jetë e hapur deri në 20 janar  në hapësirën e “Harabel” ekspozita fotografike, “Lartësi mbidetare- Rrënjët italiane", që sjell imazhe nga alpinizmi e ndryshimet klimatike në botë. Në të, kultura malore shqiptare është fotografuar nga Fation Plaku.

8.Vijon deri në 22 janar në Galerinë e Arteve në Shkodër edicioni i 16-të i Ekspozitës Kombëtare Salloni i Vjeshtës “E kuqja” me kuratorë Oltsen Gripshin dhe Naim Spahiun.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Rama ndan medaljet për vajzat e shkollës 9 vjeçare që fituan kampionatin e basketbollit: Sot Kamza i tha Tiranës një mësim

Rama ndan medaljet për vajzat e shkollës 9 vjeçare që fituan kampionatin e basketbollit: Sot Kamza i tha Tiranës një mësim