Cikloni i fuqishëm 'mbërthen' Mozanbikun/ Të paktën 1000 njerëz janë mbytur (Video)

Të paktën 1000 njerëz janë mbytur në Mozambik pasi një ciklon i fuqishëm kaploi vendin. Kanë kaluar tashmë katër ditë qëkur cikloni i fuqishëm ra në Mozanbik, dhe la pas trupa të shumtë njerëzish të vdekur e duke lundruar nëpër lumenj.

Cikloni "Idai" konsiderohet të jetë më shkatërruesi, që e ka goditur këtë shtet të varfër të Afrikës juglindore, në dhjetë vitet e fundit,

Autortetet shprehen se numri i të vdekurve mund të rritet pasi shumë njerëz konsiderohen të humbur. Ata shprehen se ujërat e lumenjve kanë mbuluar zonat, duke bllokuar edhe rrugët kryesore. Është një tragjedi e madhe.

Vendi prej ditësh ndodhet në situatën e emergjencës pasi cikloni ka shkaktuar dëme të madha në njerëz, infrastrukturë dhe materiale.Njësitë shpëtimtare po bëjnë përpjekje t’i ndihmojnë banorët e bllokuar, duke iu hedhur ushqim nga helikopterët.                                               

/G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore; 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Si do të votohet në Kryeqytet? Ja si do të ndaheshin deputetët nëse zgjedhjet do të bëheshin sot