Çmimet 'Oscar 2020', lista e filmave dhe aktorëve kandidatë

Akademia e Arteve dhe Shkencave në Shtetet e Bashkuara shpalli nominimet e filmave në 24 kategori për Çmimet Oscar për vitin 2019.

‘Joker’ është në krye të listës i nominuar në në 11 kategori, duke përfshirë atë të filmit më të mirë, aktorit më të mirë dhe tetë çmimeve të tjera.

Tre filmat që e pasojnë ‘Joker’ janë ‘The Irishman’, ‘1917’ dhe ‘Once Upon a Time… in Hollywood’ me nga 10 nominime secili.

Si aktor për të fituar Çmimin Oscar listohen edhe Antonio Banderas, Leonardo Di Caprio, Kathy Bates, Scarlett Johansson e Margot Robbie

Eventi do ta transmetohet live nga ‘American Broadcasting Company’ më 9 shkurt në ABC.

'Oskar' janë më të rëndësishmet në kinematografi dhe ndahen në Hollywood që nga viti 1929.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Skandal/ Shembulli i Partisë Demokratike për qytetarët: Mbledhje pa maska, pa distancim në ambient të mbyllur