Nominimet për çmimet 'Oscar', lihen jashtë Leonardo DiCaprio dhe Margot Robbie! Kryeson 'Oppenheimer'

Nominimet për çmimet 'Oscar', lihen jashtë Leonardo DiCaprio dhe Margot Robbie! Kryeson 'Oppenheimer'

Di Caprio dhe Robbie

Është publikuar lista e filmave kandidatë për çmimet 'Oscar’ për vitin 2024. Në këtë edicion të 96-të,  filmi “Oppenheimer” i regjisorit Christopher Nolan është nominuar në 13 kategori dhe pasohet nga “Poor Things” i regjisorit Yorgos Lanthimos me 11 nominime.

Për filmin "Barbie" të Greta  Gerwig, që ka mbledhur më shumë të ardhura nga produksionet filmike, ka 8 nominime.

Polemika ka ngjallur mungesa e personazheve si Leonardo DiCaprio që luan në "Killers of the Flower Moon" apo dhe Margot Robbie te "Barbie"  që janë lënë jashtë nominimeve për "Aktorin/en më të mirë" në Oscar 2024.

Filmi më i Mirë

“American Fiction”

“Anatomy of a Fall”

“Barbie”

“The Holdovers”

“Killers of the Floëer Moon”

“Maestro”

“Oppenheimer”

“Past Lives”

“Poor Things”

“The Zone of Interest”  

Regjisori më i Mirë

Jonathan Glazer – “The Zone of Interest”  

Yorgos Lanthimos – “Poor Things”

Christopher Nolan – “Oppenheimer”

Martin Scorsese – “Killers of the Floëer Moon”

Justine Triet– “Anatomy of a Fall”

Aktorja më e Mirë

Annette Bening– “Nyad”

Lily Gladstone – “Killers of the Floëer Moon”

Sandra Hüller – “Anatomy of a Fall”

Carey Mulligan – “Maestro”

Emma Stone – “Poor Things”

Aktori më i  Mirë

Bradley Cooper – “Maestro”

Colman Domingo – “Rustin”

Paul Giamatti – “The Holdovers”

Cillian Murphy – “Oppenheimer”

Jeffrey Ëright – “American Fiction”

Aktorja më e Mirë në Rol Mbështetës

Emily Blunt – “Oppenheimer”

Danielle Brooks – “The Color Purple”

America Ferrera – “Barbie”

Jodie Foster – “Nyad”

Da’Vine Joy Randolph – “The Holdovers”

Aktori më i Mirë në Rol Mbështetës

Sterling K. Brown – “American Fiction”

Robert De Niro – “Killers of the Flower Moon”

Robert Downey Jr. – “Oppenheimer”

Ryan Gosling – “Barbie”

Mark Ruffalo – “Poor Things”

Skenari më i Mirë Origjinal

Justine Triet dhe Arthur Harari – “Anatomy of a Fall”

David Hemingson – “The Holdovers”

Bradley Cooper and Josh Singer, – “Maestro”

Samy Burch – “May December”

Celine Song – “Past Lives”

Skenari më i Mirë i Përshtatur

Cord Jefferson – “American Fiction”

Greta Gerëig dhe Noah Baumbach – “Barbie”

Tony McNamara –  “Poor Things”

Christopher Nolan –  “Oppenheimer”

Jonathan Glazer –  “The Zone of Interest”

Filmi më i Mirë i Huaj

Io Capitano, Itali

Perfect Days, Japoni

Society of the Snow, Spanjë

The Teacher’s Lounge, Gjermani

The Zone of Interest, Mbretëri e Bashkuar

Filmi më i Mirë i Animuar

“The Boy and the Heron”

“Elemental”

“Nimona”

“Robot Dreams”

“Spider-Man: Across the Spider-Verse”

Dokumentari më i Mirë me Metrazh të Gjatë

“Bobi Wine: The People’s President”

“The Eternal Memory”

“Four Daughters”

“To Kill a Tiger”

“20 Days in Mariupol”

Fotografia më e Mirë

“El Conde”

“Killers of the Floëer Moon”

“Maestro”

“Oppenheimer”

“Poor Things”

Editimi më i Mirë

“Anatomy of a Fall”

“The Holdovers”

“Killers of the Floëer Moon”

“Oppenheimer”

“Poor Things”

Kostumografia më e Mirë

“Barbie”

“Killers of the Floëer Moon”

“Napoleon”

“Oppenheimer”

“Poor Things”

Grimi më i Mirë

“Golda”

“Maestro”

“Oppenheimer”

“Poor Things”

“Society of the SnoW"

Efektet Zanore

“The Creator”

“Maestro”

“Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One”

“Oppenheimer”

“The Zone of Interest”

Efektet Vizuale

“The Creator”

“Godzilla Minus One”

“Guardians of the Galaxy Vol. 3”

“Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One”

“Napoleon”

Seti më i Mirë

Barbie

Killers of the FloWer Moon

Napoleon

Oppenheimer

Poor Things

Kënga Origjinale më e Mirë

“What was I Made For?”, Billie Eilish dhe Finneas, “Barbie”

“I’m Just Ken,” Mark Ronson dhe Andrew Wyatt, “Barbie”

“The Fire Inside,” Diane Warren, “Flamin’ Hot”

“It Never Went Away,” Jon Batiste, “American Symphony”

“Wahzhazhe, A Song For My People,” Muzikantët e Fisit Osage, “Killers of the Flower Moon”

Muzika më e mirë Origjinale

“American Fiction”

“Indiana Jones and the Dial of Destiny”

“Killers of the Floëer Moon”

“Oppenheimer”

“Poor Things”

Filmi më i Mirë me Metrazh të Shkurtër

“The After”

“Invincible”

“Knight of Fortune”

“Red, White and Blue”

“The Wonderful Story of Henry Sugar”

Filmi më i Mirë i Animuar me Metrazh të Shkurtër

“Letter to a Pig”

“Ninety-Five Senses”

“Our Uniform”

“Pachyderme”

“War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko”

Dokumentari më i Mirë me Metrazh të Shkurtër

“The ABCs of Book Banning”

“The Barber of Little Rock”

“Island in Between”

“The Last Repair Shop”

“Nai Nai & Wai Po”

/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?