Çmontohet banda shqiptare në Greqi! Bosët e drogës ishin ‘merakli’ të parave dhe orëve ‘Rolex’! Kamuflonin shoferin me aftësi të kufizuara si mburojë nga polica

Çmontohet banda shqiptare në Greqi! Bosët e drogës ishin ‘merakli’ të parave dhe orëve ‘Rolex’! Kamuflonin shoferin me aftësi të kufizuara si mburojë nga polica

Pjesë e bandës shqiptare në Greqi dhe sendet e sekuestruara

GREQI- Katër anëtarë shqiptarë, pjesë e bandës famëkeqe në Greqi kanë rënë në pranga pas një hetimi disa mujor nga autoritetet helene. Organizata me kriminelë shqiptarë “u shkatërrua” pas një hetimi që nisi që prej gushtit të 2022. Katër anëtarët e bandës, me origjinë shqiptare i përkisnin moshave 26 deri në 44 vjeç. Mbi ta rëndojnë akuzat për  formimin e organizatës kriminale, raste të dalluara të vjedhjeve, pastrim të parave, lëndëve  narkotike, dhunë ndaj punonjësve të drejtësisë dhe të huajve. Nga kërkimet deri më sot, në mbarë vendin kanë dalë të paktën 21 raste vjedhjesh, me organizatën kriminale që në vetëm 5 muaj veprim ka përfituar një përfitim financiar të paligjshëm prej të paktën 200 mijë euro. Nga ky operacion janë sekuestruar 13.000 euro, ora, bizhuteri dhe sende me vlerë, pajisje elektronike, celularë e karta sim si dhe automjete që përdoreshin për vjedhje, transmeton Protothema.

Si organizoheshin “banditët” shqiptarë në Greqi:

Anëtarët e organizatës shqiptare ose siç e quan ndryshe media greke “banditët”, e nisën aktivitetin e tyre kriminal të paktën nga gushti 2022. Ata goditën në rajone të ndryshme të Greqisë si Arkadia, Korinthia, Argolis, Akaia, Aetoloakarnania, Fokida, Evrytania, Preveza, Arta, Trikala dhe Kardita.

Duke përdorur dhe si “mbulesë” një Mercedes luksoz I.X. po “çanin” territorin grek dhe po kërkonin objektivat e tyre të radhës. “Dobësia” e tyre sipas mediave kreke ishin ishin bizhuteritë, metalet e çmuara, paratë dhe orat e shtrenjta Rolex. mAta hynin në shtëpi duke thyer  xhamat, dyert e ballkonit apo dyert e hyrjes kryesore dhe “zbulonin” para dhe xhevahire me vlerë të madhe. Më pas, largoheshin me mjetin e tyre luksoz me targa italiane.

Anëtari drejtues i organizatës jetonte në një fshat të largët rural të Korinthit, konkretisht në Stimaga,   pasi ishte me pak banorë, në mënyrë “banditi shqiptar” të kalonte pa u vënë re, larg autoriteteve. Dhe shoferi është gjithashtu një anëtar kyç i organizatës banues në Atikë, por ai e kishte më të lehtë kamuflimin për shkak të paaftësisë së tij të veçantë lëvizëse (një krah, një këmbë).

Në vitin 2019, policia bëri publike detajet e anëtarëve të bandës së pamëshirshme që vrau biznesmenin Alexandros Stamatiadis gjatë një grabitjeje brenda shtëpisë së tij në Kifissia. Mes tyre është edhe shoferi invalid, i përfshirë në vrasjen e biznesmenit në vitin 2018 në Kifisia. Ai është një anëtar kyç i organizatës që kishte rolin e drejtuesit të mjetit luksoz, por edhe të atij që kryente detyrat gjatë vjedhjeve dhe arratisjes.

Shoferi me aftësi të kufizuara (një krah, një këmbë) kishte si “mbulesë” perfektë problemin e lëvizjes së tij, gjë që e bëri atë të kalonte pa u vënë re si i dyshuar, duke transportuar mallrat e vjedhura, mjetet e vjedhjes dhe anëtarët e tjerë të organizatës kriminale drejt dhe nga potenciali i tyre. Në çdo bllok-kontroll nga organet e ndjekjes, atij iu bë një trajtim i veçantë, pasi imazhi i një personi me aftësi të kufizuara ishte “vitrinë” perfekte për aktivitetin e tyre kriminal.

Anëtari drejtues i organizatës ka një të kaluar të pasur kriminale dhe ka pushtuar autoritetet greke nga viti 2011 e deri më sot, për pjesëmarrjen e tij në organizata kriminale për raste vjedhjesh të dalluara. I konsideruar i rrezikshëm nga organet e ndjekjes, atij i është ndaluar hyrja në Greqi por sërish ka ditur të kalojë nëpër postblloqe të policisë. Në fakt, ai ishte një nga hajdutët kryesorë  të aktivitetit kriminal i I cili u çmontua në Mykonos në vitin 2019. Ishte ai që koordinonte vjedhjet, rekrutonte pjesën tjetër të organizatës me bashkatdhetarët e tij dhe ishte hajduti kryesor operacional.

Tipike është edhe grabitja e shtëpisë në gusht 2022, e ndodhur në Stemnica të Arkadisë, në shtëpinë e një biznesmeni-argjendari të njohur të zonës , ku plaçka e autorëve në bizhuteri, metale të çmuara dhe flori kap vlerën e rreth 120.000 euro. .

Tregues i nivelit të veprimit dhe organizimit të tyre, thuajse nuk përmendnin emrat e tyre normalë , ndërronin shpesh lidhjet dhe aparaturat telefonike, ndërsa ato që përdornin gjatë vjedhjeve dhe në jetën e tyre të përditshme deklaroheshin kryesisht në numra fantazmë. Kalimi i shpeshtë i tyre i paligjshëm nga zona greke në Shqipëri dhe qëndrimi i tyre për disa ditë atje vështirësoi punën e policisë dhe hetimin.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët