'Copëza' nga hapësira, një pjesë e kapsulës të anijes kozmike SpaceX përplaset me Tokën në një fushë të Australisë

'Copëza' nga hapësira, një pjesë e kapsulës të anijes kozmike SpaceX përplaset me Tokën në një fushë të Australisë

Një pjesë e mbeturinave hapësinore

AUSTRALI- Kur Mick Miners, një fermer në Uellsin e Ri Jugor, Australi, pa për herë të parë një objekt të madh të zi të dalë nga toka në një pjesë të largët të tokës së tij, ai mendoi se ishte një lis i madh i cili kishte rënë nga era. Por pas inspektimit më të afërt dhe verifikimit nga ekspertët ai mësoi se kishte rënë nga hapësira.

Agjencia Australiane e Hapësirës (ASA) më vonë tha se erdhi nga një kapsulë SpaceX. Ekspertët e përshkruan zbulimin si 'të rrallë' dhe "ekzaltues'  por thanë se ngjarje të tilla mund të bëhen më të zakonshme. Objekti u ul më 9 korrik në një zonë të madhe fushash, por nuk u zbulua nga Z. Minatorët vetëm disa javë më vonë.

Dy pjesë të tjera u gjetën më vonë aty pranë, dhe ASA i kërkoi kujtdo që haste sende të tjera të kontaktonte një linjë telefonike të mbeturinave të krijuar nga SpaceX.

Dr Brad Tucker, një astrofizikan në Universitetin Kombëtar Australian, u thirr për të ekzaminuar objektin. Ai shpesh thirret për zbulime të ngjashme - shumica dërrmuese e të cilave rezulton se nuk janë mbeturina hapësinore.

"Ka qenë super emocionuese për ta parë këtë nga afër, nuk kam parë kurrë një copë mbeturinë hapësinore të bjerë si kjo," tha ai në një video të shpërndarë në internet .

Don Pollacco, një profesor i astrofizikës në Universitetin Warwick të Mbretërisë së Bashkuar, ra dakord se ishte shumë e rrallë që mbeturinat hapësinore të godasin tokën.

Ndërsa objektet bien nga hapësira në Tokë çdo ditë, shumica dërrmuese zbarkojnë në oqeane që mbulojnë pjesën më të madhe të planetit, tha ai. Për më tepër, i vetmi rast i regjistruar i një personi të goditur ishte Lottie Williams, e cila mbeti e padëmtuar kur një pjesë e mbeturinave hapësinore u ul mbi supin e saj në Oklahoma, SHBA, në 1997.

Incidente të tjera përfshijnë dëmtimin e ndërtesave në Bregun e Fildishtë në vitin 2020, nga pjesët e një rakete kineze. Megjithatë, zbulimet në tokë mund të bëhen më të zakonshme - veçanërisht pasi numri i raketave të dërguara në hapësirë ​​është rritur jashtëzakonisht shumë vitet e fundit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Rama në Moldavi, më i afërt se më parë me kryeministren italiane! E puth në faqe para liderëve europianë

VIDEOLAJM/ Rama në Moldavi, më i afërt se më parë me kryeministren italiane! E puth në faqe para liderëve europianë