Çorbë dasme, një recetë e vjetër e traditës shqiptare nga zonja Albana

Çorbë dasme

Përbërësit:

  • 2 filxhanë kafeje oriz
  • Ujë dhe lëng mishi
  • Disa copa dhjami
  • Pak thartirë
  • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Orizin e pastruar e shtypim sa të bëhet si miell, e vendosim të ziejë me pak ujë në fillim dhe pastaj shtojmë lëng mishi, copa dhjami dhe kripë. E lëmë të ziejë derisa të bëhet një çorbë e trashë. Në fund i hedhim pak lëng rrushi të papjekur ose pak lëng limoni ose limontoz dhe e shërbejmë të ngrohtë me piper të zi të bluar.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Sportelet e FSHU të hapura edhe të dielën, paguani faturën të evitoni ndërprerjen e furnizimit

Sportelet e FSHU të hapura edhe të dielën, paguani faturën të evitoni ndërprerjen e furnizimit